Ett kar på 300-400 L väger som sagt runt 400kg. I en etta kan man med lätthet ha en fest med kanske 20 personer närvarande, medelvikt (70kg)
20*70 = 1400kg. Enligt min mening är ett så pass litet akvarium inga som helst problem. Och dessutom är 98% av alla golv i större hyreshus i betong, och då är det absolut inga problem!!
Däremot om du bor i radhus eller liknande kan det vara träbjälklag (det som bär upp golvet, tjocka träplankor) och då bör du som någon tidigare skrev vara mest observant på om golvet sviktar när du går/hoppar där. För om golvet sviktar under karet blir det ovillkorligen spänningar i akvariet som gör att det finns en liten risk för att siliconet släpper eller att glaset spricker. Det ska du vara observant på, inte att du hamnar hos grannen, för det händer bara på tv-reklam! ;-) Va samtidigt rädd om parketten, kör med puckar eller nåt annat (träkloss) som sprider ut vikten en aning.
Hoppas du känner lugnet, för det gör jag! / ingejören