Eheim 2028 ytterfilter, läckage + stopp i suget. Hjälp!

#1 - 24 februari 2008 00:20
Jag köpte idag ett begagnat Eheim 2028 ytterfilter (http://www.petmeister.com/item2020.htm). Efter tömning och rensing av filtret började problemen.
1. Jag fick inte med en manual. Finns det en manual online?
2. När jag hade kopplat ihop allt och hängt in och utsugslangen i akvariet pumpade jag mha den stora knappen i mitten på topplocket (den som det står EHEIM på).
Inget vatten sögs in i filtret. Skall det vara så?
3. Efter att ha fyllt filtret genom att rikta utblåset på ett innerfilter mot insuget på EHEIMen, satte jag i strömkontakten och det rasslade igång. Dock lät det som luft i systemet så jag pumpade med hjälp av knappen i mitten på topplocket. Då hände följande: pumpen fortsatte gå, men inget vatten sögs in eller blåstes ut. Vad är det som händer?
4.Efter att ha kopplat bort elen märkte jag att det var vått kring filterhållaren på golvet. Tänke det var spill och torkade upp. Men det blev vått igen. Då såg jag att det läckte vatten mellan topplocket och själva plastbehållaren som topplocket fästs i. Nåt jag har gjort fel när jag satte ihop filtret? Kan jag själv åtgärda detta?
#2 - 24 februari 2008 00:26
ja det finns manualen på www.eheim.de
finns på engelska också
#3 - 24 februari 2008 05:55
Smörj upp packningarna och se till att dom ligger rätt, vanligt vaselin funkar till det mesta..
#4 - 24 februari 2008 11:05
Grattis till ett bra köp.

Köp ny packning( den kvadratiska till topplocket). Hade samma problem själv. De kan bli lite torra och oelastiska av ålder och av att stått torra. Känns bra i magen sedan att veta att man gjort sitt yttersta för att pumpen inte ska kunna läcka. Är oringarna till snabbkopplingen torra ska du byta dem också. Vaselin är säkert bra men har packningarna börjat torka är det kört som jag ser det.

Kan vara lite pyssel sedan när man ska få luften ur behållaren men normalt sett är det inga problem.
#5 - 24 februari 2008 20:44
Köp ny packning( den kvadratiska till topplocket). Hade samma problem själv. De kan bli lite torra och oelastiska av ålder och av att stått torra. Känns bra i magen sedan att veta att man gjort sitt yttersta för att pumpen inte ska kunna läcka. Är oringarna till snabbkopplingen torra ska du byta dem också. Vaselin är säkert bra men har packningarna börjat torka är det kört som jag ser det.



Kan vara lite pyssel sedan när man ska få luften ur behållaren men normalt sett är det inga problem.
Vad kostar packningen och kan man köpa den online?
#7 - 25 februari 2008 00:55
1. Manualen har du fått bra svar på.
2. Tyvärr är det så att pumpfunktionen egentligen inte är så bra när pumparna gått några år. Det bästa är att fylla filtret på det gamla hederliga sättet med hjälp av hävert - sug i utblåsslangen.. det är det överlägset bästa sättet för att fylla filtret med så lite luft kvar som möjligt. När den är färdig fylld kan man vicka filtret lite försiktigt för att få ut mer av luftbubblorna.
3. Det som med största sannolikhet hände var att du inte hade fyllt den tillräckligt första gången och en stor luftbubbla ändrade position i pumpen, och högst upp sitter rotorn, kommer en stor bubbla dit så kan den liksom inte pumpa bort den... den går torr. Själva rotorn går ju så länge sladden är i, den kan tom bränna sönder sig och hela pumpen om man låter den gå för länge torr. Alltihop bygger ju på att vattnet är där och kyler hela tiden.
4. Som storfiskarn skriver - byt packningar, gärna alla på en gång så att man vet ålder på alla.
Lycka till! Filtret som sådant(utan pumpfunktionen) kommer hålla i många år till :)
#8 - 25 februari 2008 08:13
Tack för alla tips. Det enda som förvånar mig är att packningen ger med sig så snabbt.
Filtret skall enligt den jag köpte den av vara max 2 år gammalt. Det har varit i bruk hela tiden. Senaste tiden dock med smutsigt vatten (dvs x antal missade vattenbyten). Är det så för alla typer av ytterfilter att packningarna skall bytas efter 2 år? Eller är det just denna EHEIM modell som har dålig packning?
#9 - 25 februari 2008 08:53
Tror knappast att packningara skall behöva bytas så ofta, har själv aldrig behövt byta en packning.
Det äldsta filtret är ett 2213 som är minst 15 år och det senaste ett 2028 som är kanske 7 och har aldrig haft något läckage om filtret varit korrekt monterat.
Ibland har något av classic-filtren läckt, men då är det O-ringen som inte suttit som den skall.
Du kanske skulle kunna kolla om packningen sitter som den skall och inte är skadad eller att det ligger något skräp mellan packning och behållaren och att allt verkligen sitter som det skall eller om något ser ut att avvika från vad som kan tänkas vara "normaltillståndet".
Om det läcker är det självfallet något som inte är som det skall vara, förhoppningsvis kommer du att upptäcka något som inte ser ut som det skulle kunna tänkas se ut.
#10 - 25 februari 2008 15:01
Ja, självklart så ska en packning hålla längre, men verkligheten och hur saker ska vara är sällan samma sak...;) Vill minnas att det står i manualen (kan vara helt fel, minnet börjar svikta lite..) att man ska skifta o-ring ungefär varje eller vart annat år. Detta sagt av en tillverkare som gör och säljer reservdelarna men ändå... Nu för tiden gör man ju inte saker för att dom ska hålla underhållsfritt i 20 år.
Hur länge o-ringen håller beror ju på en massa andra saker också, vilket vatten man har, hur den blivit behandlad tidigare, hur gummiblandningen i fabriken den dagen såg ut, hur länge den lagrades innan montering, hur länge pumpen stod innan försäljning osv. osv...
Jag utgick lite från att du redan kollat att o-ringen var ren och inte av nånstans, men det kan ju hamna nånting mellan o-ring och kanten som gör att den blir otät. Så kolla o-ringen noga, ser den ok ut så pröva igen, kan ha varit något som låg emellan, typ ett gruskorn. Men ser du minst spricka eller liknande så köp ny.
Lycka till!
#11 - 25 februari 2008 16:04
O-ringerna skall väl vara mellan slangerna och topplocket? Där har jag dock inte läckage. Läckaget är mellan topplocket och filterbehållaren, så då är det väl som Åheim skrev "Packning toppkåpa: http://www.guldfisken.se/beta/catalo...43d5f278175a79" som behöver bytas?
#12 - 26 februari 2008 23:14
japp, borde vara den :)
Men när man ändå är igång kan det vara lurt att byta dom andra också, kostar ju inte skjortan :)
Hoppas det slutar läcka!
#13 - 27 februari 2008 04:08
Glöm inte att rensa slangarna också, btdt !
#14 - 4 mars 2008 07:44
Hur har det gått, har du fått ordning på filtret ?
#15 - 4 mars 2008 09:33
Just det jag har inte återrapporterat! Kollade runt efter bästa pris på den där packningen till topplocket. Som vanligt var akvarielagret dubbelt så dyrt som närmaste konkurrent (varför handlar folk där?) med ca 230kr för packningen. Köpte istället på Akvarieleasing för 115 kr, men även nätbutikerna hade bra priser (spannet 130-150kr) men frakten tillkom på det.

Nu när jag har pillat loss den gamla packningen och tagit en närmare titt på den undrar jag om den är dubbelsidig? Dvs att när ena sidan är dålig så kan man vända den och använda packningen ett tag till?

Har dock inte haft tid att sätta ihop filtret och proköra det än. Skall få ordning på de likstela slangerna och benda upp rörböjerna så att de går in över sargen.
#16 - 4 mars 2008 09:59
Tycker nästan slangarna är förbrukningsvaror.
Nästa gång jag skall ta ur gamla slangar ur akvariet kommer jag köpa nya när det skall installeras igen.
#17 - 9 mars 2008 21:18
Så, nu har jag satt ihop filtret och installerat det i akvariet. Jag fixade slangproblemet genom att skära av en del av slangen så att det blev mera raka linjer från filter till insug/utblås. Packningen gjorde susen. Det blev tätt. Den stora tryckknappen smorde jag in med fett enligt anvisningarna i manualen men det hjälpte inte. Känns nästan som den har rostat? fast (stor friktion när jag trycker ner den och den vill inte gå tillbaka till utgångsläget utan att jag trycker underifrån). Med andra ord så är den funktionen inte längre användbar.
Jämförd med mitt Tetratec1200 och JBL ytterfilter låter denna eheim helt klart mera. Inte så att det är irriterande men det låter. Jag har skakat luften ut ur filtret, det är mera ljudet av vattenflödet och impellern som man kan höra på nära håll.
#18 - 10 mars 2008 02:58
Filtret är väl fullt med gamle kanelbullesniglar..











Annons