andreassofus skrev:min strömräkning var beräknad till ca 800kw timmar år 2005 , men då hade jag skaffat mig massa akvarium, sen när sluträkningen kom hade jag förbrukat 3850kw timmar.. det blev en lite större räkning då som jag var tvungen att betala.
men hur funkar det nu då .. räknar dom fortfarande på ca 800kw timmar i fortsättningen så jag kommer få en stor sluträkning eller räknar dom att jag kommer använda 3850kw timmar?
solbacka skrev:Du kan se på din räkning vilken den beräknade årsförbrukningen är. Det är säkert den högre summan. En annan smart sak är att ringa in/eller via internet berätta din mätarställning så får man ingen chock när räkningen kommer.
bena skrev:vet ej.
mina 4x58w + en 20w's lampa drar drygt 1.000.000w per år och i watt-timmar är det inte så farligt.
...min fru stirrar argt på mig...
Det är rätt så mycket det också,har du doppvärmare på då?rent vatten skrev:[INDENT]Jag har dryga 400kr/Månaden för mitt odlingsrum.Då har jag inte räknat karen i bostaden.Det är gnäll här också från respektive över elen.[/INDENT]
en pump brukar vara på ca alltifrån 2.5W till 30w sen om man har en massa så blir det mycket:)miiaoo skrev:Bra fråga det där. Undrar just vad bara akren kostar?
Jag har dock dradit ur tre doppisar eftersom jag ändå har minst 25 grader i karen och två är tekniklösa med bara lampa.
Det kan inte bli så farligt med filter till tre kar, eller?
Jag räknade det på 12 Pumparsolbacka skrev:Vi gör av med ca 20kwt per dag mindre i år än förra året och nu har jag ett akvarie mer. Egentligen hade vi kunnat skruva ner värmen mer och eldat i kamminen i köket men vem orkar det;)
Akvarierna bidrar ju också till uppvärmningen av huset, här på kontoret så har vi inget element utan det är mitt 275l och datorn som håller värmen. Här har vi också den lilla vädringsluckan öppen i takfönstret för det blir för varmt. Nu är här 22,4 grader...
Fast jag har bara 3 akvarier, Stene du har ju lite fler :)
Det ska finnas nåt sånt,men det är lätt att räkna ut själv annarsfairing skrev:finns det någon manik som man kan köpa så man kan mäta elen bara på visa saker.var kan man köpa den
[/INDENT][INDENT]Ja det har jag.Men när jag räknade mera noga ,så kom jag fram till att min el kostnad vid nuvarande väderlek är 503kr/ månad.[/INDENT]stene skrev:Det är rätt så mycket det också,har du doppvärmare på då?
Jag kom på att jag räknade inte med varmvattenberedaren vid alla vattenbyten i veckan det är rätt så mycket det,det tar några timmar att värma upp vattnet var gång:) men det känns skönt att fler har samma räkningar i alla fall:Drent vatten skrev:[INDENT][INDENT][INDENT]Ja det har jag.Men när jag räknade mera noga ,så kom jag fram till att min el kostnad vid nuvarande väderlek är 503kr/ månad.[/INDENT]
[/INDENT][/INDENT]
Elementet går på termostat så det slår ifrån när det behövs,sen har jag testat stänga av doppvärmaren till ett kar och det verkade funka tempen skönk 2 grader så det var inte så farligt,men jag tror det blir billigare än att köra med doppvärmare till alla karen.solbacka skrev:Stene, måste du ha så varmt ute i din bod? Är det billigare än att köra med doppvärmarna?
Om jag bara ska köra med doppvärmare så får man räkna på att dem är alltid igång det blir en hel del när dem är på 100 till nästan 300W så det blir mer än ett element på 750W som sätts igång när det blir under 27 gradersolbacka skrev:Stene, måste du ha så varmt ute i din bod? Är det billigare än att köra med doppvärmarna?
Då blir det hög månadspeng hon skulle fått i så fall:Dsolbacka skrev:Ett tips om man har gnällig respektive är att ge de ungefär samma pengar att röra sig med privat. Min man har fått "månadspeng" att köpa vad han vill för :D
Bor du i ett slott:DTenkare skrev:Räknar inte mina kar seperat ännu men vi fick 9300kr på 2 månader.
stene skrev:Då blir det hög månadspeng hon skulle fått i så fall:D
Det bör kanske kollas upp men om man tänker efter vad kan vara fel igentligen:confused: det borde vara grannen i så fall som har tjuvkopplat en förlängnings kabel som han driver en utomhuspool som håller 30 grader och går på elpatron på vintern:DTenkare skrev:prova med 10000 kwh på 2 månader.
Bör tillägga att vi har något som kallas för syllvärme.
vi ligger 5000 kwh mer än grahnnarna på ett år dom ligger på ca 23000kwh vi ligger på närmre 30000kwh.
Men något måste vara fel hos oss.
Jag skulle vilja säga att det är inte pumparna som kostar så mycket dem är inte på så mycket Watt men om man har många så kostar det lite:)morphriz skrev:Finns massor man kan göra för att minska kostnaderna. Har man många kar är luftdriven cirkulation den stora $$$ spararen. Drar lite beroende på hur man bygger c:a 5-20% av vad motsvarande centrifugal pumpar drar. Har man stora innefilter, typ BTN bakgrunder med filtermaterial bakom, blir det väldigt effektivt. Ju större cirkulation man har dessto mer lönar det sig med luft, även om det blir stort att bygga. Många tror det omvända men det är faktiskt inte så, plats blir ju en fråga när man ska över 10000/h. De kan kyla en del så på vintern blir det lite sämre.
mvh Mattias
stene skrev:Jag skulle vilja säga att det är inte pumparna som kostar så mycket dem är inte på så mycket Watt men om man har många så kostar det lite:)
Men om det är kallt i rummet på grund av att man snålar på elementet,så får man tänka på att doppvärmaren är på nästan hela tidenmorphriz skrev:Glöm inte bort att pumpar går dygnet runt, medans ljus går halva tiden eller mindre. Ex: mitt 90L har 2x15W lysrör som går 8h var(de går osynkat för att simulera dygnsvariationer i ljus). Totalt 240Wh/dygn. Filtret är ett Eheim 2211 som drar 5W och hela dygnet blir det 120Wh/dygn. Hälften än ljuset men ändå en hel del. I ett kar blir besparingen kanske bara 4W men som sagt i många kar kan det göra stor skillnad. Billigare i inköp blir det med... :) Värme är ju en annan fråga, där kan man göra stora vinster i en del fall men i andra inte så stora. Doppvärmarna har stor effekt men de går inte hela tiden de heller.
mvh Mattias
morphriz skrev:Glöm inte bort att pumpar går dygnet runt, medans ljus går halva tiden eller mindre. Ex: mitt 90L har 2x15W lysrör som går 8h var(de går osynkat för att simulera dygnsvariationer i ljus). Totalt 240Wh/dygn. Filtret är ett Eheim 2211 som drar 5W och hela dygnet blir det 120Wh/dygn. Hälften än ljuset men ändå en hel del. I ett kar blir besparingen kanske bara 4W men som sagt i många kar kan det göra stor skillnad. Billigare i inköp blir det med... :) Värme är ju en annan fråga, där kan man göra stora vinster i en del fall men i andra inte så stora. Doppvärmarna har stor effekt men de går inte hela tiden de heller.
mvh Mattias
fairing skrev:det låter väldigt mycke har du många akvarium,storbildstv,kör mycke torktumlare och tvättmaskin
amazonfarmen skrev:När man ränkar på hur mycket ett lysrör tar i W så kan man tyvärr inte räkna på vad själva lysören tar, för att ligga närmare verkligheten så bör man ta värdet x2, så är tyvärr verkligheten:(
Med Elektroniska HF-don så är det mindre "förlust", men dessa är dyrare.
morphriz skrev:Denna uppgift har jag inte sett. Den nominella effekten på drosseln är i min erfarenhet ungefär vad de faktiskt drar. När de är kopplade mot rätt rör förstås. Ska nog ta och shoppa en sånn där klasseräknare, fast de kanske inte räknar rätt på induktiva laster som drosslar.
mvh Mattias
qenzo skrev:Jösses.. låter som jag har det onaturligt bra!
Jag betalar 4000 kr/mån i hyra... thats it. Allt ingår i det priset.
Just det... det är en villa på 140 kvm.
Det var billigt och bra:)qenzo skrev:Jösses.. låter som jag har det onaturligt bra!
Jag betalar 4000 kr/mån i hyra... thats it. Allt ingår i det priset.
Just det... det är en villa på 140 kvm.
innomhus är inte aktuellt någonsin för när jag kom hem i från Lomma idag så låg där ca 200L vatten på golvet det var röret till strilröret som hade lossnat ifrån ytterfiltret så va vaksam Linda annars så får din man där hemma rätt:D Klä med frigolit blir svårt ,det är så trångt i mellan jag ska koppla ur frysen där ute så spar jag lite så man kan kvitta elen lite:Dsolbacka skrev:Kan du inte prova (stene) att ha elementet på 20 grader och bara ha doppvärmare i SA och Malawi? Testa om du minskar elkostnaden. Tetror behöver väll inte ha mer än 20-22 och guldfiskarna kan ju ha ännu kallare...
Ev. kan du ju klä med frigolit på baksidan och kortsidorna... men det är ju uppåt den mesta värmen kommer...
Eller kan du ju säga till din fru att det blir billigare om karen står innomhus;)
Du menar värme i Torpargrunden eller krypgrunden eller är jag ute och cyklar:DTenkare skrev:Så då drar jag upp tråden igen.
Har sänkt min elförbrukning med 2/3. Det visade sig att syllvärmen inte alls behöver vara igång. Grannarna runt om kopplade ur sina för ca 7 år sedan och har inte haft problem. Andra har aldrig haft sina inkopplade typ 30+ år.
Ska bli skönt att slippa betala nästan 27000 på 6 månader i el. Bör ju få ner det till en 12000 nåt ist. även sommarräkningarna kommer att bli lägre.
kollat mätaren tidigare förbrukning 76 kwh/dygnt nuvarande 24kwh/ dygn
GUD VAD SKÖNT!
stene skrev:Du menar värme i Torpargrunden eller krypgrunden eller är jag ute och cyklar:D
aelva skrev:Jag har ett 200-liters och ett 100-liters akvarium och sambon har en hemmastudio med säkert 30 synthar, effekter och datorer. Vi ligger på ca 600-700 i månaden. Ja just - det är en 100 kvm sekelskifteslägenhet med enorm takhöjd som ska värmas upp oxå. Det måste väl vara överkomligt?
MantaC0re skrev:Ligger på ca 550 kwh i månaden har väl hushållsström, tv + dator står på för jämnan och 5 kar igång, är i mitt tycke ganska billigt.
//Mattias
stene skrev:Min fru fick en smärre överraskning när vi fick räkningen,nu skyller hon på mig och mina kar så jag fick gå ut och räkna ihop allt,elementet i gäststugan pumpar ja rubb och stubb,då fick jag fram summan 630 kr månaden.På ett år blir det mycket om man tänker efter är det fler som har problem med detta i hemmet då den andre inte är sugen och betala för den andres hobby.Hur mycket har ni andra i elräkningar endast akvariumen räknat.
Pelee skrev:Energisparlampor är bortkastat i ett eluppvärmt hus! Enda vinningen är att de håller längre men de är också dyrare i inköp än glödlampor. Då yttertemperaturen är högre än innertemperaturen dvs på sommaren, vinner man på att ha energisparlampor också i ett el-uppvärmt hus.
/Pelle
Pelee skrev:Energisparlampor är bortkastat i ett eluppvärmt hus! Enda vinningen är att de håller längre men de är också dyrare i inköp än glödlampor.
/Pelle
Det är hon för trög för att fatta tror jag:Dden är på mycket mer men hon tror att det är billigare att ha en damm än 8 stycken akvarium så det får hon tro om hon vill:pKramfors skrev:Göm elräkningen när strömmen för dammen kommer.
Tenkare skrev:Kan du utveckla det där lite för jag fattar inte riktigt. är det både bortkastat och till vinst?
Anettejt skrev:Nja, det beror ju på var de sitter! Tänk på att all värme stiger uppåt, så alla taklampor kan ju bli svåra att nyttja värmemässigt.
Sen är det bättre för miljön att köra lågenenergilampor med!
Pelee skrev:Men varför är det bättre för miljön???
Lågenergilampor innehåller ju liksom lysrör kvicksilver vilket är direkt miljöfarligt om det inte återvinns. Dessutom behövs elektronikkomponenter för att driva en lågenergilampa. Konstruktionsprocessen blir alltså mer energikrävande.
Anettejt skrev:Du förbrukar 80% mindre ström för din ljuskälla. Miljövänligt!! :)
Dom håller på att ta fram helt kvicksilver fria lampor, om de inte redan har gjort det? Så fram tills dess, så skall man lämna in sina gamla lampor, och INTE slänga dom i soporna...
Pelee skrev:Nu var ju poängen att man hade ett EL-uppvärmt hus. Då kvittar det om man har en lampa som förbrukar mindre energi om du ändå värmer upp ditt hus med samma EL fast genom element!
Det kvittar vad du gör med din el, lyser, fläktar, kör en motor, till slut blir det värme! Det är inte ett dugg mer miljövänligt med en lågenergilampa än glödlampa i detta fallet. Snarare tvärt om.
//Pelle