Dvärgciklider

#1 - 28 januari 2003 10:59
<font color=navy>Jag har tittat på Nycklar, Kurvciklider och Boliviansk FC. Hur köper jag de? Köper jag många av varje sort eller skall man köpa de i par? Någonstans måste man börja och jag är totalt förvirrad...</font id=navy>

~ Sophie ~
#2 - 28 januari 2003 11:24
Hej!

Du kan kika lite på fiskarna här på zoopet.
http://www.zoopet.com/akvarium/1500_fiskar.asp
Där kan du läsa vad för typer de är. Om de är parbildande, stimfiskar etc.

Nyckelhålscikliderna är iaf parbildande, så ha gärna en liten bunt (5-7 st kanske) och låt dem para ut sig. :)
Sen är det ju också lite beroende på hur stort akvarium du har, vad du har där redan etc.
Hur du köper dem? Du kan ge pengar till den som säljer dem och säger att du tex vill ha några nyckelhålsciklider för dem.
Mina kostade 35 pengar / st
De är väldigt billiga ciklider.

Mvh Fredrik
#3 - 28 januari 2003 11:37
<font color=navy>Jo det finns mycket att läsa. Men inte konkret att köp de två och två eller köp en hel bunt. Det har jag aldrig fått svar på heller när jag frågat tidigare... Men nu har jag en början *tack tack* Jag har ett akvarium på 170 cm och kommer att ha gott om gömstälen för fiskarna. Finns inget i det... Kommer förutom några dvärgciklider att vara malar och tetror.</font id=navy>

~ Sophie ~
#4 - 28 januari 2003 11:46
Hej Sophie.

Samtliga de fiskar du nämner är parbildande, men om man köper ungfiskar är det nästan alltid bäst att köpa en grupp om 5-6 st för att låta dem själva para ut. Det blir alltid bästa parrelationerna (= störst chans till lyckad lek) på det viset. De överblivna fiskarna kan du sälja senare, eller låta dem gå kvar om utrymmet och gömslen räcker till.

Ett alternativ är att försöka få tag på etablerade lekpar. Kanske inte alltid så lätt, men nån privatperson kanske tröttnat på sina fiskar.

En annan liten rolig fisk är Grön Bågfenciklid (Nannacara anomala). Lite mer temperamentsfulla än de du nämner. Hålls lämpligast med en hane och 2-3 honor. Kräver gott om bra gömställen för honorna som bråkar mest med varandra.

mvh
/Hasse


-- http://och.nu/ciklid --
#5 - 28 januari 2003 11:53
Hej.

Du har alltså funderat på nåt liknande som mitt 160 liters? Där går det nu:
6 st Nyckelhålsciklider
5 st pansarmalar
24 tetror (glödband och svart neontetra)
2 st ancistrusmalar

Har fått samma råd som Hasse gav nu ang mitt val av fiskar :)
Personligen så rekommenderar jag ju Nycklar eftersom jag har dem. Men valet är ditt.
Kan som parentes säga att jag startade upp mitt första akvarie (detta alltså) för 3 månader sen. Och alla fiskar verkar trivs och har faktiskt överlevt *wow* ;)

Mvh Fredrik
#6 - 28 januari 2003 12:34
Jag är mest ute efter något snällt så att jag kan öva mig lite *he he*

Men det låter bra. Jag köper gruppvis. Verkar roligare och kanske enklare att sätta ihop de innan de är könsmogna? Om det spelar ngn roll??

~ Sophie ~
#7 - 28 januari 2003 12:42
Nä, det spelar ingen roll. I butiken har de oftast inte kunna etablera några parrelationer även om de skulle vara könsmogna. För mycket fisk i för lite vatten håller tillbaka drifterna...

Grön Bågfenciklid räknas till de absolut enklaste dvärgcikliderna och rekommenderas ofta till nybörjare just för sin enkelhet, tålighet och sitt pigga temperament. Var inte rädd för att testa den. Jag har själv 1+2 stycken och man kan sitta helt fascinerad framför karet och se hur honorna gör upp i sin kamp om reviren. Och hanen som mest glider runt och spanar in brudarna...<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

mvh
/Hasse

-- http://och.nu/ciklid --
#8 - 28 januari 2003 12:51
<font color=brown>Jaha det var SÅ det var, varför de nu var så intressanta <img src=extra_smiley_bouncy.gif border=0 align=middle> Jag skall kolla på de. Jag lovar!</font id=brown>

~ Sophie ~
#9 - 1 februari 2003 10:01
Jag röstar på Bolivianska FC!

Har haft 4 st på ca. 4 cm i två veckor nu, och det är ett köp jag inte ångrar. De är mkt aktiva, slåss en del ("låser" varann med munnen etc) men inte så att någon blir utfryst. De är otroligt hetsiga vid matdags, och det bästa - de skall vara betydligt mer tåliga än vanliga fjärilsciklider.

Och sen ser de ut som mini-Geophagusar, med lite av den för dessa karaktäristiska brant sluttande "nospartiet". (Hasse, du som verkar ha koll på Geophagus, nog måste Bolivianska FC vara närbesläktade m. Geophagus eller?)

MVH/
AC

#10 - 1 februari 2003 10:20
Nja, FC ingår i Mikrogeophaugus-släktet, och vad jag vet så räknades de tidigare som en jordätare pga utseendet. Men jag tror att senare forskning visat att de inte är så nära besläktade med Geophagus som man kan tro av utseendet. Idag räknas de iaf inte till jordätarna vad jag vet.

Kanske Ola Svensson vet mera?

mvh
/Hasse

-- http://och.nu/ciklid --











Annons