Dvärg Kulfisk

#1 - 24 februari 2007 07:39
Jag har nu gjort min första nybörjarmiss och köpt två dvärg Kulfiskar, jätte fina men fick akut flytta gänget med kopparbarber eftersom de fick sina fenor uppätna. Så nu är de två 1,5 cm stora kulfiskarna ensamma i 54l karet, ser lite ensamt ut och jag undrar om det finns någon fisk som går att ha ihop med dem? (och går de att ha tillsammans? nu verkar de gå ihop men när blir de könsmogna?)

Och så undrar jag vad de ska äta? Såg att de ska ha snäckor (den enda jag hade verkar vara borta) men kan jag ge dem räkor och mygglarver?
#2 - 24 februari 2007 08:56
#3 - 27 februari 2007 22:44
Hej
Vi gjorde samma tabbe :-) Vi köpte två kulfiskar som vi la i karet med marmorgurami, dvärggurami och silverhajar och alla fick sina fenor avkäkade av kulorna.

Så vi flyttade dem till ett annat kar där vi har olika sorters pansarmalar, dvärgfjärilsciklider, vändmalar, indiska glasmalar, black mollys, kungsbotier och några små röda stimfiskar (vet tyvärr inte vad de heter).
Kulfiskarna har nu varit i det karet i ca 4 månader och det funkar jättebra!
#4 - 28 februari 2007 17:51
Våra går med platys och det funkar bra.
#5 - 1 mars 2007 16:18
Mina gick med endlersguppy yngel, gick kanon det med.
Jag tycker dock att man bör ha kulfiskarna i rena artkar.











Annons