Okej.. Vet inte vart jag ska börja.
Jag har sett en del videos på sistone, och de gör mig så fruktansvärt upprörd. Djur som blir flådda levande, kor som sakta får förblöda i enorma plågor, delfiner som torteras och slaktas (det anses att köttet blir godare om djuret lidit mycket under slakten...)
Men jag känner att jag får dåligt med respons. Antingen vill folk leva i ovisshet, å blir arga när jag pratar om hur verkligheten ser ut. Andra tycker jag är sjuk som tittar på sådant här frivilligt. Och en del kan diskutera livligt i två minuter, för att sedan prata om något helt annat.
[SIZE=3]VART ÄR ILSKAN?! VART ÄR UPPRÖRDHETEN?! VARFÖR TOLERERAR VI ATT DETTA SKER I VÄRLDEN?![/SIZE]
Jag är inte vegetarian, och inte heller emot skinn och päls. Men jag är emot det som sker i nedanstående filmer. Jag anser att vi är köttätare, och att vi lika gärna kan använda skinnet från djuret vi slaktat för mat. Säger däremot inte att JAG har rätt. Bara att detta är MIN åsikt. Vad är din??
[SIZE=4]OBS![/SIZE] Magstarka bilder/filmer. Se inte om du är alltför känslig!
Här är en video där de flår djur levande
&eurl" target="_blank">&eurl=
