Arkiverad tråd – read-only.
1. Jag såg en otroligt fin mal i djuraffären, "Kongovändmal" kallades den. Kollade Zoopets artbeskrivningar och hittade en Synodontis Nigriventris som kommer från Kongofloden, men den liknar inte malen i djuraffären. Den i affären var mörkbrun med svarta prickar, inte lik den här: http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=364
Någon som kan klura ut vad det var för mal? Vill ha :)
I övrigt så sade de i djuraffären att de kan ta mindre fiskar när de växer till sig, stämmer det? Har små Endlers guppy, nämligen :P
2. För övrigt undrar jag om det går att odla fläckig pansarmal i ett 15 liters akvarium? Ska nämligen skaffa ett litet räkkar snart och tänkte att det kunde ju vara kul att passa på & odla fisk däri också, om det är möjligt :rolleyes:
En sådan här kanske blir väldigt mörk på mörkt underlag
http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=318
Thomas
Fisken här på zoopet är en ungfisk som inte fått vuxen färgteckning än. Jag hittar märkligt nog inte en enda hyfsad bild på en vuxen nigriventris på nätet, det här är det bästa jag stött på:
http://filaman.ifm-geomar.de/Photos/PicturesSummary.cfm?StartRow=1&ID=9599&what=species
Det finns också några färgvarianter av nigriventris.
Nej, det var inte en pleco utan en sådan där vändmal :) Färgen stämde inte, bara.
Aha, då är det väl troligen en sån. Tror ni jag vågar köpa en, eller riskerar mina Endlers att bli middag då...?
Pjaaaa... nigriventris är bland de minst rovgiriga synodontisarna, men jag vet inte om jag skulle lita på att den inte äter endlers.
Det är f.ö. en stimfisk, du bör inte bara köpa en.
Pjaaaa... nigriventris är bland de minst rovgiriga synodontisarna, men jag vet inte om jag skulle lita på att den inte äter endlers.
Det är f.ö. en stimfisk, du bör inte bara köpa en.
Då skippar jag den då :P Aha, på artbeskrivningen stod det "stimfisk när den är ung men enstöring som vuxen".