Diskus eller Apistogramma?

#1 - 26 december 2010 19:34
Mitt akvarie är ... väldigt tomt nu efter att majoriteten av mina fiskar har flyttat ut. Så jag funderar på vad jag skulle kunna skaffa för att göra det lite mindre tomt ;) Lutar åt antingen diskus, eller någon apistogramma, typ Borellii.

Fakta om akvariet:
Juwel 240 då som sagt, 121x41x55 cm.
Jag filtrerar med Eheim Professional 3 2073
Akvariet har varit igång i ca 3 år
Proppfullt med växter (speciellt på botten), fullt med riccia på ytan och en stor monsterrot i ena hörnet. Ganska gott om gömställen med andra ord.
pH mellan 6.5 och 7 (ca 6.8 alltså)
KH ... eh. Satte i ca 20-30 droppar men det blev ändå inte blått. Utgånget test?

Invånare:
12 rödmunstetror
1 stackars kardinaltetra som bör dö snart
3 Siamesiska algätare
1 Garra nånting (Kanske Garra Rufa)
1 Regnbågshaj
1 Långsträckt pansarmal (Som ska flytta)

Lite fisksoppa alltså [:o] Men det blir väl så småningom bara SA (med invandrande siameser)

Är det en bra idé att skaffa diskus, och i så fall hur många? Jag har möjlighet att beställa diskus från Akvarieteknik (via två olika djuraffärer, en svindyr, och en asigt billig. Båda får in "samma" fisk) Eller är det bättre med apor?

[ATTACH=CONFIG]40605[/ATTACH]
#2 - 26 december 2010 20:23
Kör på Apistogramma!
Kjell Fohrman
Administrator
#3 - 26 december 2010 20:50
Hade också satsat på apisto. Har man diskus så skall man liksom utgå från dom och deras behov.
#4 - 27 december 2010 09:25
Skulle det funka om jag hade två olika arter med apor, 1+1 eller 1+2 av varje, eller är det bättre med bara en art? Tänkte i så fall förmodligen kakaduor och borellii.











Annons