Diskus ägg

#1 - 25 april 2004 13:19
Hej
jag har två Diskus Red Diamond som är ca 1år gammla och de har lackt ägg två gånger och "hanen" som är den stora av dem har ätit upp äggen båda gångerna, ska det vara så här

/Sebbe
#2 - 25 april 2004 13:52
Det är inte alls ovanligt att oerfarna par äter upp sin rom. Det är bara att ha tålamod och hoppas att de lär sig så småningom. Se gärna till att det finns andra fiskar i akvariet där de leker så stärks försvarsinstinkten för föräldrarna.
/Jörgen
#3 - 25 april 2004 17:43
Som sagt är det inte ett helt onormalt beteende hos unga fiskar. Det bästa är att låta de lära sig själva och låta de käka äggen. De flesta odlare säger att man alltid ska avlägsna äggen efter första leken.
Vill man tvunget skydda äggen kan man lägga ett fint nät framför dem så föräldrarna inte kan käka dem.











Annons