Diskus är inte så extrem svåra att hålla, men det krävs en hel del kärlek och tid att pyssla om dem. Och att man är observant. Har haft diskus i både inrett och BB (barebottom). Det man får tänka på är att har man inrett är det bra att ha tex. ett stort stim corydoras malar som städar upp matrester som diskusarna inte äter upp.
Om man nu funderar på att köpa diskus, åk runt till olika firmor och granska diskusarnas kvalité ordentligt! Det är stor variation på diskus välmående i butik. Undvik diskus vars panna är spetsig, den skall vara rund. Den skall inte vara avmagrad och framför allt! Be dem mata diskusen i butik för att se att de verkligen äter. Maten går snabbt genom magen och snart skiter de. Då kan du se om avföringen ser bra ut. Vitt korvskinns avföring: parasiter. Bajset skall vara som en normal fisk skit.
En tumregel jag alltid hade var att mäta ögat och måtta in det mellan ögat och ryggfenans främre "tagg". Bra mått4½ öga. Mindre än 3 ögon betyder att den inte haft tillräcklig förutsättning att kunna växa normalt och kommer endast bli runt 10-14cm. Allt för många individer i butik har bara 2½ öga mellan dessa punkter jag nämnt. Dessa ratar jag helt. Man brukar säga att man har 18 månader på sig att driva upp en diskus till full storlek.
Köp alltid ett stim diskus. Alltså minst 6st för att minimera stressen hos dem. Vissa diskus är framåt och äter i princip direkt medan andra kan vara skiträdda och far runt som idioter i akvariet bara du går förbi och matvägrar i några dagar. Dessa kan man få "mata igång" med lite röda mygg larver. Dunkel belysning är att föredra. Om man nu vill ha lite inredning så är rötter bra att ha som formar grottor som de kan ha som gömställen. Vill man ha växter fast man kör BB kan man plantera tex. crinumlök eller andra växter som tål högre temperaturer i lerkrukor som man enkelt kan flytta på. En slamhävert är diskusägarens bästa vän. Enkelt att suga upp gamla foderrester och fiskskit med.
Vattnet skall vara välfiltrerat som redan nämnts. Hade även en syresten bubblande för säkerhetsskull. Jag höll väldigt sällan mina diskus under 29 grader tack vare att de verkade bli mer mottagliga för sjukdomar. Framför allt verkade inte magen fungera normalt. Dagens framodlade diskus, typ sp. Pigeon, Red, Solid, Blue osv, odlas oftast inte i surt vatten utan runt pH 6-7. Vildfångat däremot kan ha gått i pH ner emot 4 och där bör man alltså hålla en lägre surhets grad. Jag tillsatte även salt, 1dl/100l, då och då. Det här med salt är det delad mening om. Mina verkade gilla saltet, noppade på det (hade salt tabletter) och de även lekte i saltat vatten. Vad det gäller vattenbyten så beror det helt på belastningen på akvariet och vilken ålder eg. man har på fisken. Unga diskus matar man helst lite flera gånger om dagen. Här spelar även god vattenkvalité för bra tillväxt in så man får byta lite vatten några dagar i veckan. Man får ha sunt förnuft här. Mina äldre diskus gjorde jag ett ca 50% vattenbyte varannan vecka. Matade då 2ggr om dagen men jag hade även ett stim corydorysar som städade samt bra balans och god filtrering.
Det finns en del här inne på forumet som kör inrett med grus, växter, rötter och sten och utan allt för mycket stök i burken. Det gäller att få balans på det hela. Men så är det ju med vilket akvarium som helst!
//Camilla