Det här är sista gången...

#1 - 1 april 2009 10:20
...som jag tänker vara förkyld i år. Förjävligt. Men jag jobbar på ändå, en annan kan ju inte vara mesig som vissa kollegor som sjukskriver sig för lite ryggont eller minsta lilla förkylningskänn. Nej, kan man så ska man. Punkt.

Har bytt upp mig i datorparken, blev en mindre fräschare netbook som komplement till den stora burken. En Dell mini 9, efter lite trix och sales så blev det typ +- noll så jag är nöjd.

Fiskjävlarna då? Dom simmar. Drakulla börjar bli riktigt stor nu, Crenicichla for the win :D
Räkorna har börjar reproducera sig igen nu när dom fick flytta från 180l till 31l. Såklart lowtech-kar :) Det är riktigt riktigt roligt, och nu kom jag på att jag hade lovat bilder på LED-belyningen - men sen kom jagpå att jag måste ha några lågenergilampor som kompletterar. Konstaterade igår att det kommer dra typ 30-40W för belysningen i stället. Oh yeah.

Bjuder på en liten nörderibild bara.

//C
#2 - 2 april 2009 05:18
Tjusigt!
Är du nöjd med Dellen? Funderar på att själv stuva om ganska ordentligt i min datorpark här hemma. Göra mig av med macbooken och hitta på något annat skoj. Mac förstås.
#3 - 2 april 2009 14:10
Ja, det gör ju allt jag kräver av den. Surfa, ssh'a, messa, hacka :) Lite slitet att köra med dongel för mobila nätet dock, men det finns ju interna moduler men bara en fysisk plats. Får se vad jag hitte på. Antingen WWAN eller WLAN :/

Om du är på jakt efter en stationär så är ju nya Mac mini GRYMT fin, härligt strömsnål också.

//C
#4 - 2 april 2009 20:42
Helt ärligt så tycker jag den är för dyr för vad det egentligen är. Den är inte så prestandahet för 8k eller vad den skulle gå på. Lägger jag på ett par lusentappar så får jag ju en schysst Mac Pro istället, beggad då. =)
Funtar på en Mac Mini och en Msi Wind.
#5 - 3 april 2009 14:19
Ta en Dell mini 9 istället, eller en Lenovo s10e, enklare och bättre OS X-netbooks ;)
#6 - 3 april 2009 21:51
Är det inbyggd 3g i någon av dina förslag? Det är ett krav jag har.
#7 - 3 april 2009 21:53
Går att få på Dellen, dock inte i Sverigemodellerna om man inte installerar själv. S10an har ExpressCard och där finns det ju ett par modem (som dessutom funkar i OS X).
#8 - 6 april 2009 05:53
Det är sant. Tyvärr brukar det vara så dålig mottagning i kort som inte är inbyggda. Får tänka på det lite.











Annons