Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

designa tatuering?

Arkiverad tråd – read-only.

Har funderingar att, som alla andra, tatuera in något till barnet som kommer i december. har lite funderingar på hur jag vill ha men problemet är att jag är så oerhört jävla usel på att rita.
Så min fråga till er är, finns det någon som är duktig på att rita här som har lust att hjälpa mig med någon jättelätt skiss? Behöver absolut inte vara detaljerat utan bara man ser hur du tänkt så är jag nöjd, sen får tattueraren fixa resten;)

Planen är enligt följande:
har tänkt ha initialerna ihopbakade med datumet skrivet i bokstäverna. Ni förstår antagligen inte hur jag menar men om det finns nån som vill hjälpa mig så kan jag maila en bild som förklarar grundtanken så kan vi tillsammans komma fram till fortsättningen.

Vore extremt kul om någon känner sig sugen!!

/Hans
Dom flesta tatuerare jag känner hjälper gärna sina kunder med design.
Ritar upp det precis som du vill ha det, och förklarar varför vissa saker inte går att tatuera in och varför.
Mitt goda råd är att du hör med din lokala tatuerare.
Jag ska själv tatuera in min sons och dotters foto på bröstet med födelsedatum. samt ha något som förbinder fotona, kan bara inte bestämma vad.
Håller med Tenkare. Snacka med tatueraren så hjälper han dig. Jag har bara haft lösa ideer när jag gått till tatueraren och han har varje gång förverkligat dem mer än väl. Dessutom är inte allt lämpligt att tatuera. Det kan bli för plottrigt osv... men dom vet precis så hör med dom som sagt...
Jo men jag vet inte vem jag ska gå till och det känns ganska dumt att be någon rita upp något och sen gå till någon annan... Inte om jag inte gillar det h*n gör förstås då gör det mig inget;)

Men som total nybörjare inom tattoo, hur märker man om det är en bra eller dålig tatuerare?

/Hans
det bästa är ju att gå till studion och prata med dom, fråga vad dom är "specialiserade" på,vissa är ju grymma som satan på en grej medans en annan är hur grym som helst på en annan sak. Men bara för att man är bra på just porträtt, så säger inte det att man inte kan vara bra på andra grejer också.

när jag sökte på tattoo i borlånge på hitta.se hittade jag 4 studios, bästa e väl att du åker till dom och pratar.


såhär ser min nyaste tatuering ut, som gjordes i fredags. ska dit om en vecka och lägga i färg:)
Dom brukar ha någon pärm med tatueringar dom gjort tidigare att titta i oxå
aa glömde nämna det.
Precis... kolla runt på lite hemsidor, där brukar man kunna se vad de är specialiserade på... det finns dessutom en del tatueringsforum där du säkert kan få tips. Porträtt är ju lite speciellt och vissa är ju riktigt grymma på det. Det kan vara värt att åka en bit för att få sin tatuering. Är jättenöjd med min tatuerare men vet inte om jag skulle gå till honom om jag skulle göra ett porträtt. Jag tror till och med han skulle hänvisa mig till någon annan..
[ATTACH]ln[/ATTACH]

[ATTACH]9057[/ATTACH]

[ATTACH]9058[/ATTACH]
Tack för alla tips och råd:)
Blir nog http://www.parihjarter.nu/. Vad tror ni om den? dom har ju gjort riktigt snygga grejjor!
Blir ju inte mindre sugen när man ser era tattoos!;)
Men en fråga, det kanske är olika från ställe till ställe, är det dyrare med färg?

/Hans
battalionP skrev:
Tack för alla tips och råd:)

Blir nog http://www.parihjarter.nu/. Vad tror ni om den? dom har ju gjort riktigt snygga grejjor!

Blir ju inte mindre sugen när man ser era tattoos!;)

Men en fråga, det kanske är olika från ställe till ställe, är det dyrare med färg?



/Hans


Det är tiden det tar att göra den du betalar för... Draken jag har på armen bröstet tog sin lilla tid men det som tog allra längst tid var alla fjällen på kroppen på draken. Rena terapiarbetet och jag har hört att han bara gör delfiner efter det..:D:p.
Så priset baseras på hur lång tid det tar att göra tatueringen. Sen kan det vara så att vissa tatueringar måste göras i omgångar beroende på färg, konturer, skuggor osv. Draken gjorde jag i tre omgångar, först konturer, sedan fjäll och en del skuggor och till sist färgen..
haha ja fy fan vilket arbete med alla fjäll. Måste var grymt kul att vara tatuerare med undantag för sånt pillgöra som aldrig tar slut;)

Som sagt, tack för alla råd! Lägger så klart upp en bild när det är klart, lär ju ta ett par månader men bild kommer var så säker:)

/Hans
Det blir kanon.... alltid kul att se andras idéer... Det var din första det här eller? Räkna med att du vill ha MÅNGA fler efter det....:D:D:D
hehe mm de e sjukt beroende framkallande. jag började med en "Linus på linjen" på benet å nu jobbar jag på en helarms tatuerng:)
japp min första. Men har velat ha en så länge jag kan minnas. Har aldrig blivit av bara..

Jo jag har förstått att det kan vara ganska beroendeframkallande så vi får se vart det slutar;)

/Hans
hej
jag brukar teckna lite tatoos i tribal stil på frihand med initialer och sånt ; )
om du ger mig namn och datum så kan jag försöka att göra något.
så får du se om du tycker om det.
shilton skrev:
hej

jag brukar teckna lite tatoos i tribal stil på frihand med initialer och sånt ; )

om du ger mig namn och datum så kan jag försöka att göra något.

så får du se om du tycker om det.


Kanon!! tack så mycket!
Skickar ett PM!

/Hans
Sådär ja då var det klart:)

Gjorde den igår, 1/2. Vart riktigt nöjd med slutresultatet, även om man inte ser den "riktigt" än.. Skuggorna blir väl lite ljusare när den är läkt om jag har förtstått det rätt.

Som ni sa tidigare, det verkar vara sjukt beroendeframkallande! Planerar redan vad jag ska göra på nästa arm:)

Ja här kommer en bild iaf!

/Hans
nice : )
Barnets datum? Möjligen att linjerna är lite ostadiga men kanske meningen.

Läste om första inlägget. Vilket bra minne man har
tycker den ser bra ut, linjerna verkar fina. Ser dock inte så bra då bilden kanske itne är den bästa;) men är du nöjd så är vi nöjda hehe. Jag är själv grymt sugen på att tatuera mig nu igen, det var ju trotsallt 4 veckor sen!!! :P. En polare ska tatuera sig nästa helg, mycket möjligt jag bokar tid när jag ändå är där hehe
eriahl skrev:
Barnets datum? Möjligen att linjerna är lite ostadiga men kanske meningen.



Läste om första inlägget. Vilket bra minne man har



Ja det är hans födelsdatum.
Det blir lätt så när man använder paint för att minska bilder;) Linjerna är raka och fina...

/Hans
fredd är du färdig med din sleeve? hur vart den??

/Hans
Ser riktigt snyggt ut! :) Själv älskar jag tatueringar, men har totalt köpstopp nu. ;) Inte snyggt med övertatuerade tjejer. Får beundra andras verk istället!
Just nu har jag fem st, dock väldigt små. Har en fjäril i svanken samt alla fyra valörerna på en kortlek gömda på olika ställen på min kropp. :)
hehe ne jag är långt ifrån färdig :/. Har ju bara 3 motiv än så länge. Nästa grej blir något på armbågen och i armvecket.


Tess:
Helarmstatueringar är bra mycket snyggare än små fjuttiga lite överallt;)
fredd: På killar kanske! ;) Tror inte jag vore så het i en sleeve. :D
det kan jag inte svara på för den ändå bilden på dig jag sett är den du har här och den är bara på ansiktet, sen är den mörk ;) hehe.

har sett flera brunetter med helarm, om dom har varit najs;)
Haha, sant. Men om jag följer med på något zoopet väst arrangemang i framtiden så får du ju se. :)
jo de e sant. ska hålla utkik efter dig hehe
ja, du får la göra det. :)
jag tyckte att det såg bra ut,och håller med er andra som säger att det blir som ett gift. jag skulle bara ha en när jag gjorde min första som 15 åring....Och nu är det fulla sleevs och rygg...en del på bröstet och på börjat att fylla vänster ben runt om upp till knät....går fan inte att sluta ;)
Tjejer kan inte bli för tatuerade dom heller. Smakfullt och mycket är fint. Är väldigt svag för tatueringar i svanken men inte för små duttar
håller med fredd...snyggt på tjejer med, iallafall 1/2 eller 3/4 sleeve.....svart och rött japanskt *niiiiice* =)....Så kör på bara tess =)
Haha, jo, men just nu får mina små duttar räcka. ;) Brukar kalla den för min "helkroppstatuering", fast bara på skoj såklart. :D Hjärter på halsen, klöver på handleden, spader på höftbenet och ruter på ankeln.

Sen beror det ju på tjej då, som Kat von D från Miami Ink är ju bland det snyggaste som vandrat på jorden enligt mig då. :D
http://z.about.com/d/movies/1/0/J/c/P/guyschoice27.jpg
Men det är inte alla som kan bära upp det lika snyggt som hon, jag vet inte om jag är en av dem men kanske att jag vågar göra något större lite längre fram.
det tycker jag absolut att du ska våga =) jag röstar på en 1/2 sleeve,du kan ju lägga in en koi karp i gaddningen så blir det lite akvaristiskt med ;)
Hehe, man blir onekligen sugen. :D Min storebror har en 1/2 sleeve som en så galet snygg... På en koi då. Otroligt välgjord!

Kanske skulla fixa en tatueringstråd där man får visa upp sina gaddningar? :)
låter som en bra ide tycker jag =) Alltid skoj att se andras kropps konst. har oxå en koi på ena underarmen...tatuerar mig ganska ofta och håller på att köra över/bättra på massa gamla tatueringar,så det lär bli fullt när det är helt klart ( om man nu blir det ).
Okej, ska försöka fixa lite bra bilder. :) Har aldrig tagit kort på valörerna. Får ta och gräva upp kameran och lägga upp tråden lite senare.
kör hårt tjejen ;).....Då ska jag leta fram lite kort/fota en del av mina då...Någon kanske vill se =)
Jag vill! :D *springer och letar kamera*
*asg* Då måste jag givetvis fixa det =)
tips är att komma överense om ett fast pris med tattueraren jag har gjort så med alla mina och det har slutat betydligt billigare än för polare med tanke på att alla tattuerare tattuerar olika snabbt kan vara trist att få nån seg om man betalar per timme ...sen ska det ju bli bra oxå så skönaste är om man känner nån som tattuerat sig där tidigare ..höra runt med folk om tattueraren osv.. och vara riktigt bestämt vad du ska göra inte stressa jag ångrar min första tattuering skarpt,:/
jävlar vilken fart det vart i tråden:) Kul Kul!
Såklart det ska finnas en visauppsig tråd.

/Hans
Pixie är så jääkla snygg! :) Jag är lite rädd för hennes tunga dock...

Vad säger du, fredd, är du på att visa upp dina gaddningar? :)
helt lugnt för min del att prata om andras tattoos:)

/Hans
Fin

battalionP skrev:
Sådär ja då var det klart:)



Gjorde den igår, 1/2. Vart riktigt nöjd med slutresultatet, även om man inte ser den "riktigt" än.. Skuggorna blir väl lite ljusare när den är läkt om jag har förtstått det rätt.



Som ni sa tidigare, det verkar vara sjukt beroendeframkallande! Planerar redan vad jag ska göra på nästa arm:)



Ja här kommer en bild iaf!



/Hans


Den blev jättefin. Jag håller på att rita (FÖRSÖKER) en till mig med som jag ska ha i underarmen.... med mina barns inicialer... S och P, någon som ha en bra tips???

Tillbaka till kategorin












Annons