Den sjuke borelli-hanen...

#1 - 8 maj 2008 12:33
Ingenting har hänt i akvarierna, förutom att jag har försökt behandla borelli-hanen.

Han har börjat tappa fjäll, så han har ett "kalt" parti på sidan och på nacken. Och han är tunn som ett papper. Sedd från ryggsidan är han kanske två millimeter tjock nu.
Och han äter fortfarande bra.

Jag har behandlat honom med TetraMedica General Tonic (anti-svamp och bakterie), Octozin (anti-flagellater), och AquaFuran (anti-bakteriell), men
utan märkbar effekt. Kanske tar det tid innan han läker, men troligen har medicinen inte bitit, utan han kommer att fortsätta gå ner sig.

Han får några dagar, blir det ingen förbättring ger jag honom ett bad i koncentrerad aquafuran. Sen kan jag inte göra mer.

EDIT: Om han varit vildfångad hade jag funderat om han fångats med cyanid eller behandlats med nån alltför stark medicin som knäckt hans njurar eller lever. Men han är säkert odlad, så det borde inte vara problemet.
#2 - 9 maj 2008 09:00
Tråkigt när man inte lyckas lösa problemen. :( Frågan är om du kasnke kan prova Superkiller. http://www.bldiscus.com/content/se_sv/index.php?page=superkiller
Personligen tycker jag bäst om detta preparat ev. komb. med Bacteriakiller. Annars är eSHa2000 rätt ok med.
#3 - 9 maj 2008 13:35
Jag höll på att skriva att medicin aldrig fungerar mot fisksjukdomar, men det är inte riktigt sant - jag har faktiskt lyckats bota Costia med formalin från jobbet, och Columnaris med gamla överblivna erythromycin-tabletter.

Jag tror inte jag nånsin haft någon fiskmedicin som haft någon effekt på nånting alls, dock.

Vad det än är borelli-hanen har så verkar det inte vara smittsamt, så han får gå tills han dör eller tillfrisknar, jag spenderar inte mer pengar på fiskmediciner i alla fall.
#4 - 9 maj 2008 14:02
Hoppas han kryar på sig!











Annons