...del III...

#1 - 7 juli 2010 15:57
Ja, som ni ser så har jag inget annat för mig på semestern än att surfa Zoopet. ;) Idag har det varit lite regn till och från och vi har faktiskt latat ganska mycket. Men vi har också snorklat vid öns "house reef" (heter det husrev på svenska??). Det är faktiskt helt ok. Inte jättemycket koraller men massor av fisk. På väg in till stranden är det gräsbotten och där finns det ofta sköldpaddor som äter gräs. Idag så vi säkert fem sködpaddor (två olika sorter) varav en var gigantisk. Och en superstor rocka. :)

Imorgon ska vi ut på en halvdags snorklingstur med siktet inställt på mantor. Ska hyra kamera igen då... Lägger upp några undervattenbilder från förra gången jag hyrde kamera. En del är ganska dålig kvalitet (lite dålig sikt i vattnet denna tiden på året också) men lite roliga ändå.
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 7 juli 2010 16:25
Härliga foton:d
#3 - 7 juli 2010 17:05
Längtar - första bilden ser ut som den är tagen nära kanten till djupare vatten eller...
Men den där maffiga muränan skulle nog skrämma mej ordentligt...
#4 - 8 juli 2010 15:01
Ja, jag tror att den första bilden kan ha varit på en snorklingsställe som kallas "the wall". Det går från 1-3 m till ca 20 m ganska lodrätt. Härligt ställe att snorkla på.
#5 - 14 juli 2010 12:57
Underbara bilder! Skulle åxå vilja snorkla, men snorkel och jag går inte ihop... Dessutom skulle jag ha fått hjärtinfarkt innan jag kommit i vattnet (har stor respekt för vatten efter att vart nära att drunkna vid 17 års ålder). Jag kan typ plaska vid stranden.... [:o]
#6 - 21 juli 2010 06:16
Mysiga bilder, muränan är helt underbar :D











Annons