Dansar praktbotior?

#1 - 6 december 2007 22:54
Införskaffade för en vecka sedan 3 Praktbotior ( 5 cm) till vårt 180-liters akvarium för att ta hand om en smärre snäckinvasion.
Två av dem hugger tag i varandras munnar och snurrar runt som vildingar emellanåt. Vi börjar bli oroliga att de inte trivs med varann, men vi har även förstått att de är ena lekfulla rackare.
Är det här ett normalt beteende, eller ska vi skilja på dem? De vill ju helst vara några stycken tillsammans om jag fattat det rätt.
I akvariet finns gott om växter samt 3 stora rötter och en sten. Övriga invånare är:
6 scalarer
3 siamesiska algätare
20 kardinaltetror
1 ancistrus (10 cm)
3 pansarmalar (panda)
Guest
#2 - 6 december 2007 23:47
Aldrig sett vad du beskriver men det låter ju inte sunt.
Men eftersom du haft de så kort tid så kanske det lugnar ner sig när de bestämt den inbördes rangordningen.
#3 - 7 december 2007 07:38
Det är helt normalt.
Har upplevt det vid några tillfällen. Tror det är rangordningsfajter.

Mvh

Stefan
#4 - 8 december 2007 15:53
Tack för lugnande svar

Tackar så hjärtligt för era svar!
Vi har bara haft akvarium sedan i juli månad så vi är nybörjare på det här. Vårt främsta mål är ju att våra nya familjemedlemmar ska må bra. Nu när vi vet att det är fullt normalt beteende kan vi njuta av botiornas "dans" som egentligen är ganska festlig. Kommer ändå att hålla koll på dem och räknar med att fighterna avtar så småningom. :)











Annons