Dammsuga botten?

#1 - 27 mars 2003 10:02
<font face='Comic Sans MS'></font id='Comic Sans MS'>Många skriver att de dammsuger botten vid vattenbyten! <img src=extra_smiley_bigeyes2.gif border=0 align=middle> Det har jag aldrig hör att man gör, finns det redskap att köpa speciellt till just detta ändamål?? <img src=extra_smiley_spin.gif border=0 align=middle>
Det är klar, jag har ju inte har akvarium på många år så det händer mycket nytt så infomera mig!!! <img src=extra_smiley_snorkel.gif border=0 align=middle>

Mvh Milla <img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle>
#2 - 27 mars 2003 10:57
Ja det finns en uppsjö av diverse tillbehör för ändamålet.
Går även bygga själv med en 1/2 liters petflaska och några meter
slang.

1. Skär bort botten på petflaskan
2. Borra hål i korken till flaskan, lagom hål för slangen.
3. Fäst slangen i korken med silicon eller annat som inte är
farligt för fiskar/växter.

Eller kolla hos din lokala akvarie affär eller kanske http://www.hjortgatanszoo.se
#3 - 27 mars 2003 12:25
Om man har bra balans i akvariet(matar lagom, regelbundna vatten byten) så ska man inte behöva slammsuga botten.
Tycker att det är onödigt;p

Lyssna/lyssnar o lär medans det finns tid för det.
#4 - 27 mars 2003 13:29
Vist e de ett bra redskap, men tänk bara på om du skall göra ett själv, ta en liten flaska så du kommer åt mellan skock o sten ordentligt....annars finns det färdiga sånna, som inte e sååå dyra..dem ser ut som en toarullspapper med en slang på...(så du vet va du ska leta efter) :)

nico
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=68204
#5 - 27 mars 2003 13:34
Bra biologisk balans är viktigare än slamsugning. Om du behöver slamsuga i karet så är det något fel som måste åtgärdas. Slamsugning fixar bara symptomen inte orsaken. Sök på slamsugning i forumets sökmotor och se debatten kring det.
MVH
Magnus
#6 - 27 mars 2003 13:52
Huruvida det behövs eller inte så gör jag det ändå,
ska ju ha ut en del av vattnet vid vattenbyte i vilket
fall som helst, och då gör i.a.f jag det med en slamsug.
Om det behövs eller inte är en annan fråga, jag byter i.a.f
vatten och om det nu är så att det samlats lite skit på botten
så följer det ju med i den vevan.

Bara min åsikt, den bör inte tas på allt för stort allvar ;)

MVH
Patrik
#7 - 27 mars 2003 13:55
håller me pl...de e klart att lite skit kan de ju va där nere bland gruset... :)

nico
http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=68204
#8 - 27 mars 2003 14:50
Det finns en bottendammsugare, mycket enkel att anväda och är bra hjälp när man ska byta vatten...Kostar ca 70spän...

MVH Anna.E
#9 - 27 mars 2003 14:51
Hej,

Kan det vara så att det finns olika typer utav slamsugning?

Jag slamsuger inte så att gruset rörs upp i behållaren men byter 50% vatten en gång per vecka till mina Black Moors (oftare nu med alla ung fiskar i akvariet) och då brukar jag lätt vifta till i vattnet för att suga upp det som ligger löst på botten. Jag gör det inte alltid men det händer...

Gulfiskar/slöjstjärtar behöver både mycket och rent vatten. Lukten diskuterades innan och luktar mitt akvarie är något fel..

Mvh,
cri
#10 - 27 mars 2003 21:56
Läs http://www.backtonature.org/akvarium/forum/topic.asp?TOPIC_ID=5793

I Kramfors är det ljust och vackert
#11 - 27 mars 2003 23:16
Det finns väl ingen nackdel med att slamsuga, annat än för växterna?
#12 - 28 mars 2003 06:18
Om du stör växterna så mår dom inte bra, om växterna inte mår bra så dör dom, om växterna dör så förmultnar dom. Om dom förmultnar så bildas nitrit och nitrat i vattnet. Om det bildas nitrit och nitrat i vattnet så mår fiskarna inte bra. OK lite väl lång kedja, så prova denna. Ofullständig nedbrytning av fiskavföring och matrester kan ge nitrit utfällningar i vattnet. Om man slamsuger så kan man inte få bort allt, det är en omöjlighet. Då ligger det alltid något på botten som genererar nitrit. Nitrit blir nitrat om du har bra balans. Men om du har slam på botten så har du inte balans och risken är att nitrit inte omvandlas tillräckligt snabbt och fiskarna förgiftas. Biologisk jämnvikt i sötvattens akvarium är inte alls svårt dessutom så minskar jobbet markant när man väl är där.
MVH
Magnus
#13 - 28 mars 2003 09:52
Så länge växter och fiskar ser ut att må som dom ska så kommer
jag fortsätta med min slamsug <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>
Och växterna växer fortfarande utan hejd, växer som ogräs gör dom.
Och fiskarna verkar trivas, dom 4:a kopparbarberna lever sit liv i
mitt/botten delen vid växterna.
dom 3 för mej okända barb fiskarna mitt/överdel framför/bland växterna.
Dom 2 kampfiskarna lite överallt.
Malen suger på varenda liten sten, rot som finns. Även glaset får sig en putsning imellanåt.
Och dom 5 Zebrafiskarna lever livet vid ytan och älskar att simma
mot strömmen från innefiltret.

Så länge det är så kommer jag som sagt fortsätta med min slamsug...

MVH
Patrik
Kjell Fohrman
Administrator
#14 - 28 mars 2003 09:56
Självklart är det inte skadligt att slamsuga - det är väl snarare så att något är fel OM man behöver slamsuga ett akvarium.
Men detta har ju redan diskuterats i länken som Kramfors hänvisar till.
Akvaristiska hälsningar
Kjell











Annons