Arkiverad tråd – read-only.
Hej hå!
Jag har ett strilrör på utblåset på mitt ytterfilter, och detta sitter någon centimeter under ytan. I andra ändan av akvariet sitter insuget till filtret. När jag tittar på ytan så är det bara fram till mittstaget på akvariet som det är någon cirkulation av ytvattnet.
Har jag satt det fel, borde jag skippa strilröret, eller är det något annat? Ytterfiltret ska klara 1000 l/h, och akvariet är ett 310 l som är 125 cm långt.
---
Mikael
Varför göra det lätt, när man kan göra det själv?
Vad har du för fisk? Tror du kan ta väck strilröret. Jag har 1300l/h(Fluval404) i mitt 310 liters och hade då platty och slöjstjärta som trivdes bra.
MSP
Men Mrsonk då, klart du vet vad jag har för fiskar : ) Rödzebror, golden och demasoni bl a : )
Får testa att plocka av det någon gång och se hur mycket fart det blir
---
Mikael
Varför göra det lätt, när man kan göra det själv?
Oups, sorry Micke såg inte det va du<img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>. Ta väck röret, Malawisar gillar strömt vatten. Jag ska hämta mina Rödzebra till helgen<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>.
MSP