Har velat nått så otroligt i valet av Co2 utrustning... Men tror jag har något vettigt alternativ pågång nu, men måste verkligen få några kommentarer på det för att äntligen känna att jag vågar komma till skott och beställa.
Försökt leta efter ett DIY alternativ genom att få tag på egna nålventiler, magnetventil regulator osv men insett att det inte blir speciellt billigt, säkert roligare men det blir dyrare än att köpa det färdigt tyvärr.
Som regulator+magnetventil tänkte jag ta denna:
http://cgi.ebay.co.uk/CO2-Regulator-Electronic-Solenoid-Live-aquarium-plant_W0QQitemZ250347619171QQcmdZViewItemQQptZUK_Pet_Supplies_Fish?hash=item250347619171&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=66%3A2%7C65%3A15%7C39%3A1%7C240%3A1318
Två manometrar, en för ingående och en för utgående tryck, inte mycket mera att säga om den egentligen, valde just denna mest för att kunna sambeställa den med nästa komponent.
Splitter, nålventiler och bubbelräknare för 3 kar:):
http://cgi.ebay.co.uk/3-way-Brass-Co2-splitter-for-solenoid-regulator_W0QQitemZ260238319163QQihZ016QQcategoryZ66794QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262
Tänker först och främst använda två av dem men varför inte lägga på någon krona och köpa en splitter som ger mig ett alternativ att även koppla mitt 200L kar till anläggningen? Bubbelräknare är väl egentligen gratis att tillverka själv men smidigt när de följer med små nätta och snygga:p
Letar fortfarande efter en vettigt diffusor som löser upp gasen väl, vad tror ni om någon av dem som finns på http://stores.ebay.co.uk/AquaticMagic_W0QQfrsrcZ1QQfsubZ4QQtZkm ?
Men hur blir det med tull, bör man säljaren dem skicka dem i två sepparata paket för att värdet på vardera paket blir lägre och därmed lägre risk för tull?
