co2 och "inget" kh

#1 - 27 augusti 2004 00:42
Har idag fått sålt mer saker till saltvatten och har bestämt mig för att investera pengarna i en co2 "anläggning". Problemet är att vi har redan 6,5 i ph och noll i kh ! Så jag måste ju höja kh och ph före på något sätt, jobbar med sera kh+ nu men det kanske är enklare med bikarbonat. Någon som vet lagom dosering av bikarbonat till 400l vatten för att höja kh 2 "snäpp". Hur mkt bör jag sträva efter i kh ph innan jag vågar koppla på co2 ?
Sen skulle jag vilja ha lite tips på vilken jag ska köpa ? Inte svindyr och att den är lätt att förstå sig på är väl viktigast. jag har inte tänkt att bygga en egen modell utan jag vill ha en "färdig anläggning"
#2 - 28 augusti 2004 12:43
Det bästa är väl att prova sig fram innan fiskarna har kommit i. Kh bör vara minst 3 för att du skall kunna använda co2 utan alltför stora ph svängningar.

I tyskland köper du tub med manometer och reaktor för mindre än 1500 kr. Ingen komplett anläggning har en bra reaktor och ingen komplett anläggning är svårare/lättare att använda än denna, inte heller är den lättare/svårare att montera. Men en komplett anläggning är alltid dyrare.
MVH
Magnus
#3 - 28 augusti 2004 12:58
Om du är lite fiffig så kan du räkna ut hur mycket bikarbonat du ska använda.. 1°KH=17.86 ppm CaCO3

På den här sidan kan det finnas lite matnyttigt..
http://www.hvr.se/vatten/mjukt_hart.htm











Annons