Jag känner att mina fiskar blir lite stressade av att pumpen håller på hela tiden, undrar lite kan man stänga av den emellanåt, har stäng av den när ja ger mat och på natten, men vet inte om de är så bra.
Har precis kötp den här pumpen så vill ju inte köpa en ny heller, funderar på hur man kan göa för att minska trycket, nu har ja den på lägsta.
Jag har en fluval 4plus, till ett 240 Liter akvarie.
Jag har så trycket är med långsidan, då blir de ju cirkulation i hela akvariet men växterna som är i bakkant, liksom viker sig, de ser inte fint ut.
vet inte omman kan ställa n¨got för heller för då blir de ju inte cirkulation i hela akvaret, vad tycker ni. Ska ja plantera lite störe tåligare växter där trycker är så de stannar upp trycket eller vad tror ni.
