Danmark Danmark Norge Norge Sverige Sverige Danmark Norge Sverige

Ciklid?

#1 - 27 juli 2003 23:44
Hej!
Jag har just tagit hand om två ciklider som mammas kompis inte ville ha... Dom är grå aktiga med ränder & har blåa ögon, vad är det för sorts ciklider? Går dom att ha tillsammans med Slöjstjärtar, guppys & neontetror, dom är med dom nu & det varkar inte vara några problem...?
Är det nått annat man ska tänka på?
Tacksam för svar! Mvh Nova
#2 - 28 juli 2003 00:30
Hejsan!

SVårt att säga exakt vilken art du har fått..
Skulle dock tro att det rör sig om Sajica ciklid eller zebra ciklid..

troligtvis e det zebra ciklid, sajican har inga utpräglade ränder..

E det zebra ciklid så kan dom bli lite väl tuffa för dina fiskar speciellt under leken.. å leker kommer dom att göra för dom är extremt lätt lekta..

är det sajica cikliden så är det större chans att det går bra för dom e mkt. fredliga , dock en ciklid så inga garantier.. dina guppys å neon tetror kan strycka med..

Lycka till :-)
#3 - 28 juli 2003 11:01
När jag vaknade i morse var alla andras fenor helt trasiga & en guppy ihjälbiten.... Ska lämna tillbaka dom...











Annons