Bubbla i glaset...

#1 - 12 september 2003 08:22
Hej hej...

När jag idag hade tömt ur vattnet i mitt ca 2 ½ vecka gamla akvarium och skulle tvätta av bakrutan gjorde jag en hemsk upptäckt...
Det fanns en liten bubbla i glaset!! Nej nej nej!
Jag har haft akvariet fyllt med vatten i några dagar ( skulle kolla så att det inte läckte och att allt fungerade som det ska ) och allt verkade bra. Var sedan tvungen att tömma det idag eftersom jag skulle flytta akvariet och fixa lite bakom. När jag sedan tvättade av bakrutan så var den där...den lilla j-veln! [:(!]
När jag fick hem akvariet gick jag igenom det noga och tvättade av det så jag tycker att jag borde ha sett den...om den fanns då.
Kan jag ha gjort denna lilla bubbla själv?
Vågar jag ha vatten i akvariet eller är glaset så försvagat där så det finns risk för sprickbildning? Snälla, säg något positivt!!
Jag har köpt detta akvarium för mina sista pengar ( har inte ens råd att köpa fisk nu... ) och jag skulle verkligen bli förtvivlad om jag inte kan använda det. Jag orkar snart inte mer!
När ska min otur ta slut?? [:-118]
#2 - 12 september 2003 09:03
Hur stort akvarium har du?
Och var sitter bubblan är den belägen i botten eller högt upp?

Har du ett akvarium som har höjd 40 cm och bubblan sitter 10 cm ner från över kant då är det inget problem. Men sitter den i botten då får du vara uppmärksam så att du ej får sprickbildning.
#3 - 12 september 2003 09:14
Akvariet är ett Juwel Rio 240 och bubblan ( som är ca 1 mm bred och 2 mm hög ) sitter på bakrutan ca 13 cm ner från glasets övre kant.
#4 - 12 september 2003 09:15
är det nyköpt så skulle jag ngo gå å byta det.
#5 - 12 september 2003 09:19
Problemet är bara att jag vet inte om jag får det. Det är nämligen ingen garanti på glaset eftersom "man kan spräcka det själv".
Tyvärr har jag inga pengar till bensin för 20 mil heller...
Och dessutom så tror jag inte att min sambo vill hjälpa mig att bära det fler gånger. ( Han var skitarg förra gången....[:)] )
#6 - 12 september 2003 09:22
jo visst kan man spräcka det själv, men känns på något sätt näst intill omöjligt att "bubbla" det själv? =)
#7 - 12 september 2003 09:28
Med den oturen som jag har just nu, så är det säkert fullt möjligt att jag har lyckats pilla in en lite bubbla i glaset... [;)]
Sedan så är ju akvariet faktiskt "använt" och jag har dessutom redan lyckats repa det lite på några ställen. Bra jobbat! Fråga inte hur bara, för det var väldigt klantigt gjort!
#8 - 12 september 2003 10:22
det är ingen diskussion om det är en bubbla inuti glaset, det är ett fabrikationsfel från tillverkaren och skall bytas ut.
bubblan utgör ju en försvagning av glaset och om det spricker så spricker det där.
#9 - 12 september 2003 10:29
Men jag har som sagt var ingen möjlighet att lämna tillbaka det....
Och jag tycker att jag borde ha upptäckt den från början, gick ju igenom karet väldigt noggrant.
#10 - 12 september 2003 10:43
jag hade försökt byta ut karet.... spelar ingen roll om du repat det lite, bubblan kan du omöjligt gjort själv.
det är visserligen lite dyrt kanske att lämna tillbaka det, men om det går sönder nån gång så kommer du ångra dig i all evighet =(
men som nån annan sa...är det bara en liten bubbla , nära ett hörn & nära toppen t.ex. så är inte trycket så stort & det kan mycekt väl klara sig
#11 - 12 september 2003 11:02
För det första kommer jag inte att ha råd att lämna tillbaka det på flera månader. Måste spara pengar till bensin först ( de pengar som jag skulle ha köpt växter för så småningom ). Dessutom hade de bara detta akvariet inne, så det kanske dröjer innan de får in fler.
För det andra tycker jag att det skulle kännas väldigt genant att lämna tillbaka ett akvarium som jag klantigt nog råkat repa lite.
Jag är inte ens säker på ett det är en bubbla...men det är nånting som sitter INUTI glaset i alla fall. Ser ut som en bubbla...eller en liten diamant. Eller nåt...jag vet inte! [:)]
Jag börjar bli smått tokig på det här.
"Bubblan" är som sagt 1 mm bred och 2 mm hög och sitter ca 13 cm från glasets överkant. Är det säkert att jag inte kan ha gjort det här själv??
Kan ju höra med affären först ifall de överhuvudtaget kan tänka sig att byta akvariet. ( mot ett repfritt!! Hehe! )
Om de vägrar finns det ju inte så mycket jag kan göra ändå...
#12 - 12 september 2003 11:18
Ja vägrar de byta/åtgärda ett akvarie med fabrikations fel så är det ARN som gäller... komsumentköpslagen är tydlig med vad som gäller vid fabrikations fel och hur/att det ska åtgärdas.
Jag tycker inte att du behöver ta hänsyn till reporna som du själv har orsakat, reklamationen gäller inte reporna utan fabrikationsfelet.

13 cm från kanten bör väl inte ställa till med problem, men ingen kan ju garantera att det inte händer något, om inte akvariet står helt i lod så lär sprickbildningen förmodligen börja där.

Jag skulle ta ett bra kort på det och gå till en glasmästare och rådfråga dem, det kan ju vara så att det inte är någon fara.. och då handlar det ju mer om ett skönhetsfel...

Hör med dem ändå, en del affärer är mycket seriösa och om man visat dem kort på hur felet ser ut så kanske de kan fixa så att det nya akvariet fraktas hem till dig och tar med det andra i samma veva.
#13 - 12 september 2003 11:20
du skall absolut snacka med dom, då kan de ju informera om hur du skall göra, t.ex. att de kanske betalar en glasmästare att fixa en ny bakruta eller ngt. Då slipper du ju att frakta akvariumet hela vägen ner till vart du än köpte det.

ring till dom och fråga hur ni kan lösa det.

Hoppas att det löser sig på något sätt/
#14 - 12 september 2003 11:21
Ring till butiken och prata med dem, om de har någon skam i kroppen skaffar de hem ett nytt akvarie till dig!
#15 - 12 september 2003 11:32
Så...nu har jag mailat till affären och förklarat hur det ligger till.
( jag nämnde inte reporna ) Får se om de svarar....
Det ser inte så farligt ut eftersom den är så liten, men om man tittar riktigt noga från sidan så ser man att glaset inte ser helt jämt ut runt "bubblan". Kanske inte är så bra...jag vet inte.
( åh, fy sjutton vad äckligt det är med kallt kaffe med citron i! )
Men jag tror ändå inte det är så populärt att få tillbaka ett använt, repigt akvarium. Finns det inte ens en liten risk att man kan åstadkomma nåt sånt här på egen hand?? Jag kanske är den fösta som har lyckats med det konsstycket...vem vet?

#16 - 12 september 2003 11:35
( jag tycker inte om telefoner )
De var väldigt snabba att svara på mail när jag ville köpa akvariet. Det här mailet kanske är mindre välkommet dock.... :)
#17 - 12 september 2003 13:28
Sluta oroa dig för reporna. Det akvariet kommer ändå inte att säljas som det är till någon annan (får vi verkligen hoppas!). Bubblan är ett fel som fanns från fabriken. Dvs ett tillverkningsfel, och skall som sådant åtgärdas. Det borde nämligen fabriken/tillverkaren ha kontrollerat innan de sände akvariet till dig.

Ring och prata med butiken, de gör säkert upp i godo och om de kan styra om frakten så får du säkert hämta det nya vid något ställe närmare dig. Du hade ju faktiskt åbäkat dig att åka ända till dem för att köpa det i första svängen, istf någon butik närmare.

Du har lagen bakom dig när det gäller att byta ut akvariet, så det är inte några problem så. Vad som kan ställa till problem är ju frakten. Men när de gått med på att byta, så kan du ju presentera ditt ekonomiska problem. Så fråga om de kan ordna så att transporten kommer närmare, och att du kan skicka det gamla på någon spedition nära dig (eller samma transport som det nya kommer i, som någon föreslog).

I korta ordalag, de är skyldig att byta burken. Och de hjälper dig säkert med att göra transporterna rimliga för dig. Och var vänlig (i början i vart fall medans de inte krånglar) när du framför dina klagomål på akvariet till butiken. Det underlättar i dina kontakter med butiken.
#18 - 12 september 2003 13:49
Jag hade en mycket vänlig ton när jag framförde mitt problem till dem i mailet. Om de är mindre vänliga tillbaka så kan det förstås ändras. ( Jag kan faktiskt bli riktigt elak ibland...tyvärr. )
Frågan är dock om de kommer att besvara mitt mail alls, de kan ju helt enkelt strunta i det. Ringa är jag inte så förjust i och jag tänker inte åka 20 mil ( = fram o tillbaka ) för att prata med dem.
Om de går med på att byta ut det så återstår bara problemet med transporten... Det bästa vore ju helt klart om de kunde skicka det på något sätt så att jag kan hämta det i närheten. Men det får man väl inte hoppas på.
#19 - 12 september 2003 14:25
20mil är ingenting när vi snackar om ett nytt akvarium med fabrikationsfel, jag hade kört 5gg så långt för att få ett nytt. Stå på dig, du har rätt att få byta det.
#20 - 12 september 2003 14:42
Men nu är det så att jag har inte råd att betala den bensin som går åt till att åka 20 mil...
Annars hade det inte varit något större problem.
Om jag hade varit miljonär hade jag antagligen inte ens tjafsat om att få ett nytt akvarium. Jag hatar sånt här och vill helst inte ställa till med mer besvär än nödvändigt.
#21 - 12 september 2003 17:23
hur fasiken får man in en bubbla i glaset när glaset är stelnat och färdigt?
#22 - 12 september 2003 17:30
hur fasiken får man in en bubbla i glaset när glaset är stelnat och färdigt?


Det får man inte.
#23 - 12 september 2003 17:42
Det kanske inte ens är en bubbla....
Det är lite svårt att beskriva hur det ser ut...men I glaset sitter det i alla fall. Det känns ingenting på utsidan om man drar fingret över. Så jag antar att det inte är jag som har gjort detta. Om jag nu inte kan trolla... [;)]
#24 - 12 september 2003 18:00
Det är inte du som gjort den. Det är inte helt ovanligt att det blir bubblor glas. När glaset stelnat är det omöjligt att få in en bubbla.
#25 - 13 september 2003 00:01
Ursprungligen skickat av muppins

Jag hatar sånt här och vill helst inte ställa till med mer besvär än nödvändigt.



Jag kan förstå att du har problem med pengar och så. Men du skall INTE förebrå dig eller låta bli att "ställa till besvär" för butiken. De har fått betalt för det. DU har faktiskt betalat för en felfri produkt, och har blivit "lurad" att köpa en felaktig sådan. Det är ju uppenbart att du inte kan lägga in en bubbla eller annan förändring inne i glaset. Och att du repat glaset spelar ingen roll, eftersom det är bubblan som är felet, inte reporna.

Och har de någon kundvård värd namnet, så är de tillmötesgående när det gäller att transportera det nya närmare dig, kanske tom hem.

Angående att bara använda email. Det är lättare att lägga undan ett email än att undvika ett telefonsamtal. Och så är det enklare att undvika och klara upp missförstånd om man ringer. Så i detta fall så skulle uppmanar jag dig att ringa butiken, och inte använda mail. Mail fungerar bättre när mottagaren är motiverad att svara, exempelvis när man vill köpa ett akvarium.
#26 - 13 september 2003 00:06
Ursprungligen skickat av jackson

DU har faktiskt betalat för en felfri produkt, och har blivit "lurad" att köpa en felaktig sådan.


Och med det menar jag naturligtvis inte att butiken gjort det med vilje, men det spelar faktiskt ingen större roll om det är med vilje eller ej. Men om de sålde det ovetande, så är det något man kan ha överseende med, om de korrigerar det.
#27 - 13 september 2003 00:31
är det en defekt i glaset så är det bara att byta, kan du inte fråga någon där du bor att titta på det (rimligtvis en akvarienisse) så du får andra uppfattning om det. om inte annat så släng in en bakgrund och skit i det om det skulle hända nåt så finns det försäkringar och garantier :)
#28 - 13 september 2003 07:03
Robban. Det är väl ok att det finns försäkringar och garantier, men när det händer är det inte kul alls. Det är självrisk och om golv och ev. väggar inte är nytt och fräscht så får man åldersavdrag. Så det kostar en hel del även om man har försäkrat, det fick jag erfara i Måndags då mitt 310 liters sköt bottenglaset (6 månader gammalt). Jag håller mig för skratt än så länge... visst jag får renoverat hemma och ett nytt kar med pumpar och doppvärmare,fisk och växter, men även en tankeställare om man törs prova igen, halva huset har vattenskador...nu ska jag köra igen, men om det händer en gång till, då skiter jag nog i akvarier.
Jag hoppas att det kommer att funka....

M.W
#29 - 13 september 2003 07:31
Jag förstår att det är betydligt bättre att ringa än att maila i det här fallet. Men tyvärr är det ju så att jag hatar att ringa. Och då menar jag verkligen HATAR. För några år sedan var det tom så att jag hade någon slags mild form av "telefonfobi" jag kunde inte ens svara i telefonen när det ringde... Det här dyker fortfarande upp ibland och om jag var rik ( jag äger 16 kr... ) så hade jag med glädje satt mig i bilen och åkt och pratat med dem. Men så är tyvärr inte fallet.
Jag vet att det här låter komiskt ( tom jag skrattar när jag läser det ) men så är det och jag kan inte göra något åt det. Men om jag är envis med mailen så kanske de svarar någon gång. Jag är tyvärr också en sådan person som, om jag t ex får fel vara när jag beställer något, inte klagar och skickar tillbaka utan köper nytt istället. Jag tycker inte om att ställa till besvär...


Hmmmm.....jag funderar fortfarande på hur jag kunde missa saken i glaset när jag packade upp akvariet. Jag kollade så noga! När jag tittar på det nu tycker jag att det syns ganska väl ( om man vet var den sitter då... [:)] )
#30 - 13 september 2003 08:43
Har du ingen vän/förälder/sambo motsv som du kan be om hjälp att ringa? första samtalet är ju bara undrande om vad de säger så det borde inte vara något problem att leja ut.
#31 - 13 september 2003 08:55
Haha....näe, jag klarar mig nog.
Om jag skickar tillräckligt många mail så kanske de svarar till slut.
Och i värsta fall så får jag leva med min lilla "bubbla" i glaset.
Jag är heller inte nåt vidare bra på att diskutera sådana här saker, så om jag skulle ringa till dem så är tyvärr risken rätt stor att jag blir förbannad och använder mindre bra ord. I ett mail kan jag, i alla fall till en början, kontrollera min ilska ( och därmed mitt ordval ) lite bättre. Men om de struntar i mitt mail så är jag rädd för att jag redan i andra brevet kommer bli en aning hårdare i tonen.
Jag kan alltså vräka ur mig de hemskaste sakerna....och det hjälper ju ingen! Suck!
Kjell Fohrman
Administrator
#32 - 13 september 2003 09:07
1/ Bubblan är ett fabrikationsfel och inget som uppstått "på vägen" som t.ex. mrsonk också skrivit. Eftersom du själv inte först upptäckte felet är det ju långtifrån säkert att vare sig affären eller grossiten har lagt märke till det.
2/ Du har rätt att få ett nytt akvarium av affären, pengarna tillbaka eller att de lagar det, vilket är omöjligt. Reklamera felet <b>genast och använd det inte </b>- om du t.ex. använder det och får repor i glaset så har akvariet sjunkit i värde och du kommer inte att få full ersättning.
3/ Transporten till och från affären får du själv stå för.
4/ Detta bubbelfel är med all säkerhet enbart estetiskt betingat och påverkar inte säkerheten i akvariet.
5/ Varför inte ta ett foto på bubblan och skicka till affären och sedan begära en prisreducering av akvariet. Detta skulle bli billigast för alla parter.
6/ Men ta telefonledes kontakt med affären direkt - om inte du själv kan ringa be någon annan göra det.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
#33 - 13 september 2003 09:16
Helst av allt så vill jag bara låta denna "bubbla" vara för den stör mig inte det minsta ur estetisk synpunkt ( den är väldigt liten ). Jag kommer ändå att ha så mycket växter i akvariet att bakrutan av akvariet knappt kommer att synas. Vad jag undrade främst i denna tråd var om den påverkade säkerheten ( dvs försvagade glaset ) och jag därmed borde få det utbytt. Om detta ej är fallet behåller jag gärna mitt kar, då jag gärna slipper de extra kostnader och arbete ( plus sur sambo ) som ett byte medför...
Nu känner jag mig lite gladare igen!
#34 - 14 september 2003 12:01
gör som kjell sa...kolla om du inte kan få lite växter eller ett par fiskar eller nåt som kompensation? som du kan hämta nästa gång du är ute & åker? =)
så blir alla nöjda & du har mer att dölja din lilla bubbla med =)
#35 - 22 september 2003 08:02
Hej igen...
Nu har jag fått svar från affären och de sa att de naturligtvis byter ut det det. Jag som hade ställt in mig på att ha det kvar nu. Det blir väldigt bökigt för mig att åka och lämna tillbaka det eftersom jag redan har "använt det" och det faktiskt ligger sand på botten...
Och så de där förbaskade reporna som är så retliga!
Dessutom har jag ingen bärhjälp. ( om jag inte kan fjäska för min sambo...hehe ) Om inte bubblan innebär någon fara så känns det ju lättare att ha det kvar. Ska fråga om jag eventuellt kan få någon kompensation istället. Problemet är ju att då måste jag ju ha något "bevis" plus att jag ändå måste åka dit...
Hur hade ni gjort??
#36 - 22 september 2003 08:09
Men har du inga vänner som kan köra dig ? är du helt ensamm eller ?
och vad är det för jä..a sambo som inte hjälper till ?
och varför köpa ett akvarie när du inte har pengar ?
Du måste ju äta?
#37 - 22 september 2003 08:24
morbid: Oj...det var många frågor på en gång!
Jag ska försöka svara... ( fast inlägget gav ju mig ingen hjälp direkt utan fick mig endast att känna mig som världens mest ensamma och dummaste person... )

Ja, jag är helt ensam. Jag har preecis flyttat till en ny stad och de flesta av mina vänner bor 20 mil härifrån.

Min sk "jä..a sambo" tycker inte det minsta om fiskar och tycker väl att om jag håller på med sånt så får jag väl klara mig själv, inte vet jag jag! Han hjälpte mig visserligen att bära upp detta när jag köpte det men han var väldigt sur en lång stund efteråt.

Ok, jag medger att det är väldigt dumt att köpa saker när man är fattig men jag har velat ha en nytt akvarium så länge och de hade just då bara ett kvar i affären. Så fort jag hade sålt mitt gamla så fick jag ett infall och använde mina sparade pengar( som skulle gå till akvarium ) och åkte och köpte ett. Det är ju så att även jag får ju lite pengar att leva på varje månad. Så jag överlever. ( jag har ju en sambo också.... [:)] jag tror inte att han låter mig svälta ihjäl )


#38 - 22 september 2003 09:52
Hej.

Du får ursäkta att ja blev lite sur.
hoppas det går bra med bubblan.
kolla om du inte kan få rabatt på något annat som du behöver senare ? ett tillgodokvitto eller nått.
lycka till !
/mvh Linkan
#39 - 22 september 2003 10:09
Det är ok...jag är själv rätt så sur på själv just nu. [:-47]
Jag ska höra med affären och överlägga med min sambo och hoppas att jag kommer fram till ett bra beslut.
#40 - 22 september 2003 12:23
Bra beslut! Jag tror att du har all information som du behöver nu.
(Och du kommer säkert fram till ett bra beslut)











Annons