Ahhh.. Fasen så spännande. Att just Vallisneria vägrar men allt annat går bra är helt klart ett mysterium.
Jag önskar att det var mindre spännande... det verkar alltid vara så att ett problem avlöser nästa när det gäller växtakvarium :)
Det enda jag kunde hitta på Aquatic Plant Digest var dessa inlägg ang. Anubias:
http://fins.actwin.com/aquatic-plants/month.9704/msg00024.html
http://fins.actwin.com/aquatic-plants/month.200204/msg00609.html
Av en händelse så nämner alltså Lazarus i sitt tips att hans problem löstes när han ändrade till en komersiell växtakvarieväxtgödning istället för att kör egen PMDD-mikro, vilket du gör.
Mmm, det kan nog stämma, men jag skulle kanske ta och öka dosen ett tag innan jag byter ut... nu försöker jag ligga lågt med micron då jag utsåg den som ansvarig för tofsalganfallen. Jag har ungefär ett helt livs förbrukning också så det är ju ingenting man gärna släpper :)
Problemet är att mikron verkar hålla perfekta värden o s v... och att alla andra planter nu verkligen verkar trivas. Ofta brukar det ju vara som "faller en faller alla".
När man kör egenskruvad gödning så brukar man ha koll på de flesta ämnen utom Calcium, och speciellt Calcium-Magnesium-förhållandet. Magnesium kan blockera Calcium, så där kanske du har en möjlighet att experimentera också. Jag själv har slutat med Magnesium i jakt på att få bort "krulliga" blad som är ett Calciumbrist tecken. Fungerar bra hittills.
Jag har egentligen noll koll på kalium och magnesium, och calcium också för den delen. Har faktiskt lite "krulliga" blad på mina Gymnocoronis spilanthoides... tror du det kan ha nåt samband?