Bräckvattenfiskar

#1 - 3 augusti 2002 14:27
Hej!
Tänkte bara hur det är med bräckvattenfiskar. Jag läste nånstans att om man har bräckvattensfiskar i sötvatten så utvecklar fiskarna svamp och bakteriesjukdomar i huden. Stämmer det?
I mitt fall gäller det en sötvattensmuräna (som tydligen är en bräckvattensfisk trots namnet, eller?)
Är det djurplågeri att ha bräckvattensfiskar i sötvatten?

#2 - 3 augusti 2002 17:31
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>Är det djurplågeri att ha bräckvattensfiskar i sötvatten?<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>Det beror på arten och åldern på fisken. Jag har inte koll på hur det är med just "sötvattens"muräna.

Många bräckvattensfiskar i naturen lever första tiden i sötvatten, för att sedan vandra ut till bräckvatten, men återvänder till sötvatten när det är dags att leka. Det finns också de som vandrar åt motsatta hållet, samt även ut i saltvatten. Vissa arter klarar av att leva både i sött, bräckt och salt vatten i vuxen ålder.

Sedan finns det också fiskar som odlats många generationer i sötvatten och därför har anpasat sig lite bättre till sötvatten än ursprungsformen.

Generellt är det dock lämpligt att hålla vuxna bräckvattensfiskar i bräckvatten, eller åtminstone sötvatten med salttillsats.

~~~ Max Photo ~~~
#3 - 5 augusti 2002 06:46
Hej Oxgringo!

Jag tycker att du skall prova med sötvatten om Muränan har hållts i sötvatten tidigare. Blir det problem med tex sjukdom så kan du ju alltid tillsätta salt i vattnet.

//Annika

#4 - 2 januari 2003 19:06
Tjena Oxgringo!
Sötvattensmuräna kommer ifrån asien där den lever i floder som salt, sötvatten blandas till brackt vatten.
Du bör nog blanda i en viss procentsatts som inte skadar övriga fiskar i akvariet. muränan är ju en ål som i sin tur är en mycket tålig fisk.
För övrigt om du vill veta så är muränan en mycket glupsk rovfisk som kan ta betydligt större fiskar än man kan tänka sig, men bara oftast när han blandar ihop vad jag tycker alldeles för stora fiskar med den tilltänkta maten. Han har nämligen en viss skruvteknik likt en krokodil som han sliter det mesta i stycken med:/
Alltså inte direkt överdrivet lämplig i ett sällskapsakvarie:)

Sen blir han en 60- 70 cm lite beroende på art, arterna ser nästan identiska ut. Lämplig mat: torsk, rödspätta (ej fet fisk) räkor, musslor osv.
Hoppas jag har tillfört dig något.
#5 - 2 januari 2003 19:06
Tjena Oxgringo!
Sötvattensmuräna kommer ifrån asien där den lever i floder som salt, sötvatten blandas till brackt vatten.
Du bör nog blanda i en viss procentsatts som inte skadar övriga fiskar i akvariet. muränan är ju en ål som i sin tur är en mycket tålig fisk.
För övrigt om du vill veta så är muränan en mycket glupsk rovfisk som kan ta betydligt större fiskar än man kan tänka sig, men bara oftast när han blandar ihop vad jag tycker alldeles för stora fiskar med den tilltänkta maten. Han har nämligen en viss skruvteknik likt en krokodil som han sliter det mesta i stycken med:/
Alltså inte direkt överdrivet lämplig i ett sällskapsakvarie:)

Sen blir han en 60- 70 cm lite beroende på art, arterna ser nästan identiska ut. Lämplig mat: torsk, rödspätta (ej fet fisk) räkor, musslor osv.
Hoppas jag har tillfört dig något.
#6 - 27 mars 2003 20:46
hur mycket salt tror ni att jag kan hälla i mitt kar? (jag har ju en "sötvattens" muräna där)
den har levt sitt liv i sötvatten, den är nu 45cm lång, den åt hoss sin förra ägare men när jag fick hem den slutade den äta och jag tänkte att lite salt i vattnet skulle hjälpa.
Fiskarna i karet är:
1 fengädda
1 öronål
1 eldål
1 royal pleco
1 fjärils fisk
2 gibbicceps
och några bothior
jag har redan ca en 1/3 deciliter salt i karet pga. eldålen men hur mycket kan jag hälla i till utan att dom andra fiskarna tar skada?
Mvh Michael
#7 - 28 mars 2003 01:21
Jag undrar också hur mycket salt malar tål? Vet att corydoras är känsliga, hur är det med harneskmalar?
#8 - 28 mars 2003 07:52
Har ingen aning om Gibbiceps men har själv haft Ancistrus i bräckvatten (1/2 dl salt per 10 liter vatten).

//Annika
#9 - 28 mars 2003 10:21
Finns det något annat "städande djur" man skulle kunna ha i bräck, tro? Jag tänker inte så mycket på alger som på gamla foderrester. Undrar Cecilia
#10 - 28 mars 2003 10:28
argusar äter det mesta, iaf dom jag hade för länge sedan.. ja de e ju bara å kolla på namnet . . scatophagus eller hur de nu stavas , dyngätare..

Tea/GoSatta
#11 - 28 mars 2003 10:36
Japp, det stämmer bra. Har man Argusar i karet blir det inga rester på botten. Det äter i princip allt!

//Annika
#12 - 28 mars 2003 10:53
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Finns det något annat "städande djur" man skulle kunna ha i bräck, tro? Jag tänker inte så mycket på alger som på gamla foderrester. <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Om du har mindre och inte så rovgiriga fiskar, typ humlafiskar, är tångräkor, vanliga i tång längs kusten från Bohuslän till Stockholm, fantastiskt trevliga och tåliga. De har inga problem med temperaturen, är väldigt aktiva, snygga, blir lätt handtama, och är helt harmlösa. Kan faktiskt tillochmed fortplanta sig i akvarium. Här är en bild på en av våra två arter: http://www.anemoon.org/soorten/crustacea/images/Palele_01.jpg

De klarar salthalt från fullt marin ned till nånstans 4-5 promille (0.4-0.5%).
#13 - 28 mars 2003 19:10
Hej! Det var ju en strålande idé med tångräkor!. Har iofs stora glupska slamkrypare, men de mår ju inte dåligt av levande foder.
#14 - 28 mars 2003 19:11
Argusar hade jag gärna haft men akvariet är tyvärr för litet för en ordentlig djupdel.











Annons