Bottenvärme

#1 - 3 april 2002 18:31
Hej allihopa

Hittade hit för några dagar sedan och har läst hela helgen. Oj vad mycket matnyttigt!!!

Jag funderar på att ordna med lite "fotvärme" till mina växter och installera botten/grusväre till min 175 liters burk. Samtidigt har jag läst om rådet att lägga en tunn frigolitskiva i botten (vilket jag inte har idag) för att skydda botten och distribuera vikt från tunga stenar. Hur kombinerar man det? Vad jag har sett av värmeslingorna hittils så fästs de med sugproppar i bottenglaset. Kan man skippa dessa och "ringla" ut den på fri hand?

#2 - 3 april 2002 19:12
Hej tillbaka och känn Dig välkommen! <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>

H<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>H

GooGoo
(Helen & Ted, Stenungsund)
#3 - 3 april 2002 19:47
Ville bara önska dig välkommen till familjen. Det är roligt med nya medlemar. Angående din fråga tänkte jag att man kanske kan sätta dit bottenvärmen med sugpropparna och skära ut i frigoliten för värmeslingorna. Kan det vara något?

FISH LOVERS
#4 - 3 april 2002 21:01
Har själv använt mig av bottenvärmare för några år sedan.
Jag rekommenderar inte att du skippar sugpropparna, för kabeln har en tendens att leta sig uppåt i gruset utan dem.
Kan också tillägga att jag inte märkte någon skillnad när jag slog av den ett par månader.
#5 - 4 april 2002 06:09
Ingen skillnad, hmmm. Annars lovprisas bottenvärme hos de flesta forum/akvariesiter. Inte lätt att veta förrän man testar förstås. Men förbättringar kan ju också bero på andra åtgärder som man ev börjar med samtidigt (bottennäring, CO2, bättre belysning...).

/Tompa

#6 - 4 april 2002 08:07
Hej igen!

Jo det stämmer säkert.
Jag kan tillägga att jag körde bottennäring, CO2 och ganska ordentlig belysning vid tillfället. Sen körde jag inte heller några "problemväxter". Men kör man med ovanstående redan så ställer jag mig tveksam till användandet av bottenvärme.
Men det är ju förstås bara min åsikt... <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

225L Hörnakvarium MP med Malawisar
#7 - 4 april 2002 08:50
Borde man inte kunna fästa värmeslingorna med tråd i frigoliten. Man kan ju tex använda fiskelina som borde hålla ett tag under vatten. Man punktlimmar ofta slingor för värmegolv men limpistol, det kanske kan vara ett alternativ för akvarie också? Slingorna borde ge bätte effekt när botten är isolerad med frigolit.

mvh Michael Persson

Kjell Fohrman
Administrator
#8 - 4 april 2002 14:40
Bottenvärme - överkurs?
Tycker nog att det där med bottenvärme är lite överdrivet
http://www.zoopet.com/akvarium/artikel_visa_index.asp?KAPITEL=Tillbeh%F6r#varmare
Förr var det kanske motiverat när rummen akvarierna stod i var kallare och därför temperaturskillnaden var större (idén kommer också från Tyskland där elen kostar 3 gånger så mycket som i Sverige och rummen hålls kallare). Man får också en rätt liten temperaturskillnadskillnad mellan de olika vattennivåerna om man bar ett filter som tar in vattnet nära bottnen och släpper ut det nära ytan.
Akvaristiska hälsningar
Kjell

#9 - 4 april 2002 15:22
Hej

Växtakvariet som jag har står på en sockel och i den sitter ett antal glödlampor(d v s under akvariet). Lamporna styrs av timer och dimmer. Pumpens insug är placerad i överkant och dess utblås i akvariets andra ända samt i nederkant(vid botten). Vattentemperaturen är 24-25 grader C, men bottnet som är 15 cm hög håller en temperatur på 30 grader C. Bottnet består av 5 cm blomjord och 10 cm grus. I huvudsak finns där Cryptocoryner. Orsaken till att pumpen är placerad tvärt emot det Kjell skriver är att jag vill:

1/Sänka syrehalten.
2/Höja koldioxidhalten helt naturligt.

Att placera cellplast(frigolit) vid botten har en liten betydelse ur värmeöverförings synpunkt. Konvektionen som är av betydelse vid värmeöverföring är obetydling vid bottnen därför att bottenmaterialet förhindrar att det blir någon vattenrörelse och därmed ingen konvektion. Däremot skyddar den glasbottnen.

Mvh
Rickard Berg

#10 - 5 april 2002 20:21
Lampor under akvariet lät smart. Hur många har du och hur stort är akvariet?

/Tompa

#11 - 6 april 2002 12:43
Hej

Akvariet är 1250x300x350 mm. Det står dessutom i ett fönster(väster läge). Däremot får man skydda det för solens instrålning under vissa sommar dagar. Temperaturen stiger ganska ordentligt under dessa dagar. Jag har 5 stycken 40 W lampor under akvariet. Belysningen består av 2 stycken 15 W lampor(för växter) med bra reflektor, lamporna hänger över akvariet. Det hela är ett experiment om praktik och teori stämmer.



Rickard Berg

Ändrat av - R.Be den 2002/04/06 14:43:51
#12 - 16 april 2002 07:04
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Förr var det kanske motiverat när rummen akvarierna stod i var kallare och därför temperaturskillnaden var större (idén kommer också från Tyskland där elen kostar 3 gånger så mycket som i Sverige och rummen hålls kallare).
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Anledningen till att man har bottenvärme är inte att göra växternas "fötter" varmare utan för att skapa en mycket svag ström av vatten - varmt vatten stiger uppåt genom substratet och näringsrikt kallvatten "sugs" ner till rötterna. (Detta förutsätter naturligtvis att man använder flytande gödning i vattnet).



#13 - 16 april 2002 07:10
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Pumpens insug är placerad i överkant och dess utblås i akvariets andra ända samt i nederkant(vid botten). Orsaken till att pumpen är placerad tvärt emot det Kjell skriver är att jag vill:

1/Sänka syrehalten.
2/Höja koldioxidhalten helt naturligt.
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Borde inte ytvattnet ha högre syrehalt när dels växterna producerar syre och dels vattnet syresätts genom ytan? Isåfall borde du höja syrehalten om du suger ner ytvatten till bottnen? Har du dessutom ytterfilter som står på golvet så kyls vattnet och du blåser ut kallvatten längs bottnen.
CO2-reserven som finns i "gyttjan" runt alla växter borde även blåsa bort av den inducerade bottenströmmen?

Jag själv har förresten lysrörsreaktorerna till lysrörsrampen placerade under akvariet vilka utvecklar en ansenlig värmemängd - bottenvärme utan kablar =)

#14 - 19 april 2002 19:07
Hallå på er! Jag har precis som defdac monterat lysrörsreaktorerna under akvariet, billigare än att krångla dit ett gäng lampor. Dessutom blir det "dubbel" effekt eftersom man dels får gratis bottenvärme och den betydligt lägre tempen i lysrampen gör att både effekt och livslängd på rören förbättras. Att lysrampen efter denna operation bara väger hälften så mycket som innan gör ju heller inget. Tänk dock på att inte sätta reaktorerna FÖR nära bottenglaset då dessa blir grymt varma och glaset då kan spricka, resultatet av det kan nog alla föreställa sig...

#15 - 24 april 2002 07:41
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Tänk dock på att inte sätta reaktorerna FÖR nära bottenglaset då dessa blir grymt varma och glaset då kan spricka, resultatet av det kan nog alla föreställa sig...


<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Jag har väldigt svårt att tro att glaset inte kyls ner av vattnet i akvariet.

mvh
/Jerka

Kjell Fohrman
Administrator
#16 - 24 april 2002 10:24
Angående temperaturvariationer.
När Göteborgs Ciklidgrupp hade sitt senaste medelmsmöte höll en glasexpert från Pilkington ett föredrag.
Han påpekade flera gånger att glas är oerhört känsligt för stora skillnader i temperaturen på de olika sidorna av en glasruta och att detta var en mycket vanlig orsak till att glaset spricker.
Akvaristiska hälsningar
Kjell



#17 - 25 april 2002 10:45
Jag tycker också att det där med bottenvärme verkar lite överspänt. Dessutom ska man ha låg effekt, ha en timer som slår av och på med en kvarts mellanrum samt komplettera med en vanlig värmare. Kan meddela att jag har 27,4 grader i akvariet på kvällen nu, utan värmare (jag har fyra lysrör). Vill inte pysta i en joule till i det akvariet.

Jag har en cm frigolit i botten och det tror jag räcker. Efter ett tag så letar sig värmen ner och börjar reflekteras uppåt varvid någon slags "värmebalans" uppnås. Jag tror det räcker för att värma växternas fötter.

/Micke

310L med Corydoras punctatus, C peru sp. "gold", C sterbai, L001, L092, L148, L168, L183(L59?), L260, LDA9, Otocinclus, Svarta fantomtetror.
Två katter (Spookie huskatt och Totte skogkatt).
#18 - 25 april 2002 11:13
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Jag har en cm frigolit i botten och det tror jag räcker. Efter ett tag så letar sig värmen ner och börjar reflekteras uppåt varvid någon slags "värmebalans" uppnås. Jag tror det räcker för att värma växternas fötter.
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Återigen är det inte för att värma fötterna på växterna man har bottenvärme. Det bildas en svag cirkulation genom substratet vilket syresätter och ger näring.

Det var dock en intressant teori att frigoliten reflekterar den värme som kommer från vattenkolumnen - det borde ge ungefär samma resultat som bottenvärme fast i mindre utsträckning.


#19 - 25 april 2002 11:25
Glaset skulle givetvis tåla värmen från de skållheta reaktorerna om det bara var lika varmt i akvariet. Tvivlar dock på att någon har 80oC eller så i sitt kar??? Det är ju de spänningar som uppstår pga. temp.skillnaden som kan spräcka glaset, precis som Kjell skriver. Därför ska inte reaktorerna (eller lampor) sättas för nära glaset. Vilket avstånd som är lämpligt vet jag tyvärr inte.

#20 - 25 april 2002 12:34
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Glaset skulle givetvis tåla värmen från de skållheta reaktorerna om det bara var lika varmt i akvariet. Tvivlar dock på att någon har 80oC eller så i sitt kar??? Det är ju de spänningar som uppstår pga. temp.skillnaden som kan spräcka glaset, precis som Kjell skriver. Därför ska inte reaktorerna (eller lampor) sättas för nära glaset. Vilket avstånd som är lämpligt vet jag tyvärr inte.


<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Jag tror inte att tempskillnaden blir så stor, min tanke är att vattnet i akvariet kyler glaset hela tiden. Jag säger inte att det är så, utan det är bara mina spekulationer.

#21 - 26 april 2002 09:48
-Jaa du Jerka, om du inte tror att det blir nån större tempskillnad mellan akv.vattnet och reaktorerna så kan du ju prova att lägga handen på en reaktor när den varit igång några timmar.....
Självklart kyler vattnet glaset, men det är ju just det som är problemet, att det är kallt på ena sidan av glaset och varmt på den andra, detta ger spänningar som i värsta fall kan orsaka sprickor.

#22 - 29 april 2002 09:25
Hej

<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>Borde inte ytvattnet ha högre syrehalt när dels växterna producerar syre och dels vattnet syresätts genom ytan? Isåfall borde du höja syrehalten om du suger ner ytvatten till bottnen? Har du dessutom ytterfilter som står på golvet så kyls vattnet och du blåser ut kallvatten längs bottnen.
CO2-reserven som finns i "gyttjan" runt alla växter borde även blåsa bort av den inducerade bottenströmmen? <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Vilket skulle innebära att liten ytvattenrörelse höjer syrehalten och sänker koldioxidhalten. Intressant teori, går dock stick i stäv mot den allmäna åsikten. Det var just detta jag tänker ta reda på. Har dessutom inte ytterfilter, utan endast en pump som cirkulerar vattnet som dessutom har en litet volymsflöde.

<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>Jag har en cm frigolit i botten och det tror jag räcker. Efter ett tag så letar sig värmen ner och börjar reflekteras uppåt varvid någon slags "värmebalans" uppnås. Jag tror det räcker för att värma växternas fötter. <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

För att värmen ska lagras och "reflekteras" måste kroppen vara "tung", vilket frigolit inte är. Någon betydelse ur värmeöverförings synpunkt har inte frigolit som täcks med grus. Orsaken till detta angav jag i mitt första inlägg. Har möjligen psykologisk effekt.

Rickard Berg
#23 - 29 april 2002 10:41
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
-Jaa du Jerka, om du inte tror att det blir nån större tempskillnad mellan akv.vattnet och reaktorerna så kan du ju prova att lägga handen på en reaktor när den varit igång några timmar.....
Självklart kyler vattnet glaset, men det är ju just det som är problemet, att det är kallt på ena sidan av glaset och varmt på den andra, detta ger spänningar som i värsta fall kan orsaka sprickor.


<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Jaa du Amazonas... jag påstår väl inte att att drosslarna inte blir varma?
Om jag var otydlig så menade jag att det inte är någon större tempskillnad mellan glaset och vattnet. Jämför gärna med en doppvärmare av glas, eller en kaffebryggare eller... dom grejerna spricker ofta om det inte finns någon vätska som kyler. Men skitsamma...placera drosslarna en bit ifrån glaset om det känns bättre.

#24 - 29 april 2002 12:29
Jaha, då har väl både jag och glasexperten från Pilkington fel då.
Om man nu tror att det är riskfritt att placera reaktorerna intill bottenglaset så ska jag ge ytterligare en anledning till att inte göra det : Bottenlagret i närheten av reaktorerna blir för varmt vilket kan skada växternas rötter, eller kyls dessa kanske av
akvarievattnet...

#25 - 29 april 2002 19:50
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Bottenlagret i närheten av reaktorerna blir för varmt vilket kan skada växternas rötter, eller kyls dessa kanske av
akvarievattnet...


<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
Självklart kyls det av akvarievattnet. Det kan du fråga din glasexpert på pilkington om, om du inte inser det själv.

Jag har hela tiden hävdat att detta är mina antaganden, och hur jag tror det är. Inte att det är någon sanning.

Hittills har du inte sagt något som får mig att tro annorlunda. Sunt förnuft säger mig att glaset borde kylas ner av ett kallt media. En viss tempskillnad blir det givetvis..möjligen tillräcklig för att kunna orsaka sprickbildningar, men det tror inte jag. Jag tänker som sagt på doppvärmare...provrören man eldade (med öppen eld) på under kemilektionerna. Dessa spricker normalt inte så länge du har en kylande vätska i. Men OK har en glasexpert på pilkington sagt att det spricker så kan man ju inte säga emot, eller hur? Jag har en polare som är elektriker och monterar lysrör väldigt ofta, jag skall höra med honom om glaset spricker<img src=icon_smile_sleepy.gif border=0 align=middle>

Kjell Fohrman
Administrator
#26 - 30 april 2002 07:05
Hej Jerka,
Det är inte amazonas glasexpert på Pilkington utan han åsyftar väl bara mitt inlägg tidigare i denna tråd.
Pilkington-experten höll ju ett föredrag på Göteborgs Ciklidgrupps senaste möte. Han framhöll att just detta med temperaturskillnader mellan de olika sidorna på en glsaruta var en vanlig orsak till att många glasrutor sprack.
Han hade som exempel att solljuset låg på mot en fönsterruta och att det var svalt på insidan och att rutor då spricker. Det handlade alltså inte om den höga temperaturen i sig utan istället om temperaturdifferensen mellan ut och insidan på rutan.
Han nämnde också att det finns glas som tål detta men de kostar avsevärt mer (används alltså knappast inte i akvarieglas) och därför bara används när så krävs.
Jag skulle i alla fall inte våga ha drosslarna nära glasrutan på ett akvarium, men var och en får väl bestämma själv.
Akvaristiska hälsningar
Kjell

#27 - 30 april 2002 11:21
[quote]
Hej Jerka,
Det är inte amazonas glasexpert på Pilkington utan han åsyftar väl bara mitt inlägg tidigare i denna tråd.
Pilkington-experten höll ju ett föredrag på Göteborgs Ciklidgrupps senaste möte. Han framhöll att just detta med temperaturskillnader mellan de olika sidorna på en glsaruta var en vanlig orsak till att många glasrutor sprack.
Han hade som exempel att solljuset låg på mot en fönsterruta och att det var svalt på insidan och att rutor då spricker. Det handlade alltså inte om den höga temperaturen i sig utan istället om temperaturdifferensen mellan ut och insidan på rutan.
Han nämnde också att det finns glas som tål detta men de kostar avsevärt mer (används alltså knappast inte i akvarieglas) och därför bara används när så krävs.
Jag skulle i alla fall inte våga ha drosslarna nära glasrutan på ett akvarium, men var och en får väl bestämma själv.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
[quote]

Hej Kjell
Eftersom jag hela tiden har pratat efter egen hjärna och inte fakta så pratade jag med en snubbe på pilkington nyss. Där fick jag svaret att glas kan spricka redan vid 40 grader. Men hans åsikt var att så länge vattnet cirkulerade borde det inte spricka (men han var inte beredd att betala eventuella vattenskador)

Det fanns liknande installationer där man med kraftiga elslingor värmer upp vätskor i glasbehållare (Jag fattade inte riktigt vad han menade, men man hade det som extra säkerhet för att se hur mycket vätskan expanderar eller nåt sånt)
Dessutom undrade han om jag var snål eller nåt som inte ville köpa, en för ändamålet avsedd, doppvärmare <img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>

#28 - 30 april 2002 16:51
Heeej Jerka! Har försökt hålla mig till FAKTA från SAKKUNNIGA i stället för att själv SPEKULERA, ANTA och TRO saker. Nu är jag less på att tjata om detta ämne, som Kjelle skriver så får var å en själv bestämma vart reaktorerna placeras. Jag kan dock inte se vad det skulle vara för nytta med att sätta dessa alldeles intill glaset
(med de risker du inte anser detta ger) i stället för en liten bit ifrån. Som jag tidigare sagt vet jag ej vilket avstånd som är OK och jag avstår att SPEKULERA....
Med väldigt mycket vänliga hälsningar Amaz.

#29 - 2 maj 2002 08:04
Hej amazonas.
Det är lite tramsigt att du reagerar på det här sättet. Jag försöker ju få reda på hur det är. Jag lägger fram vettig argumentation för min sak, men den vill du ju inte bemöta. Jag har visat på ett par områden där man värmer glas utifrån utan att det spricker. Är det så att akvarieglas är av den typen som inte tål detta så köper jag det och ger mig. Men inga sådana fakta har jag sett. Du har inte visat på någonting som antyder att jag har fel. När dessutom två personer på Pilkington säger olika så är det kanske ett svårbedömt problem? Nu gissar jag att "din" glasexpert var mer förberedd än "min". Men deras kunskap om glas kan jag givetvis inte uttala mig om.

Om man läser mellan raderna på ditt senaste inlägg så gillar du inte att jag spekulerar och antar, varför inte? Det är så jag lär mig saker, men där är vi väl olika.
Dina fakta som du säger dig ha presenterat verkar ha undgått mig. Jag ber om ursäkt för detta, peka gärna ut dom åt mig om du har tid.
Ditt påstående om att bottenmaterialet blir så varmt att det skadar rötterna på växterna låter inte som fakta i mina öron.
Men jag antar att du har lite mer på fötterna om detta och det vore intressant att få ta del av den informationen. Själv förstår jag inte alls hur bottenmaterialet kan låta bli att bli kyld av akvarievattnet som cirkulerar där.
Men återigen, jag vet inte säkert att det är så, men påståendet är klart värt att ifrågasättas.

/Jerka

#30 - 2 maj 2002 09:03
Såna debatter som denna finner man bara på akvaristers forum!

Livet är underbart!

Hej Jerka, kompis. Jag håller med dig. Man måste få lov att spekulera, tro och ifrågasätta.

Men jag vet knappt vad ni diskuterar.... hur nära man kan sätta drosslarna under karet ?


<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

/Peter
http://akvarium.mirrorz.com

Ändrat av - Peter G den 2002/05/02 12:46:45
#31 - 3 maj 2002 20:06
Sorry allihopa, men jag orkar bara inte älta detta mer. Det känns inte så viktigt för mig att "få rätt". Har noll intresse av att argumentera eller försöka "överbevisa" dina spekulationer Jerka.
Du verkar anse att jag var elak eller nåt i sista inlägget.....
(mer antaganden?)i såna fall : Ursäkta. Självklart får alla spekulera å tro saker, det kan ju tom. bli riktigt dråpligt.... Men om man står inför möjligheten av att hela akv.innehållet ramlar ut på golvet, så föredrar i alla fall jag att snoka reda på fakta från sakkunniga istället för att tro och anta att inget ska kunna hända. Jag minns tyvärr inte alla mina faktakällor, men MAF har en artikel som kanske kan intressera? Gå till deras site, klicka på artiklar å sen belysning. http://maf.just.nu/
Detta blir garanterat mitt sista inlägg angående detta ämne, har roligare saker att syssla med ex hålla koll på mina Kurvciklider som nyss lekt.
Ooops! Höll på att glömma: Med oerhört mycket vänliga hälsn. Amaz.

Ändrat av - amazonas den 2002/05/04 13:29:06
#32 - 3 maj 2002 23:58
hmmmm För mig handlar det om argumentation för och emot för att vi kanske tillsammans bli lite klokare på vägen.
I den här frågan skall jag sluta att spekulera. Jag skall testa på ett 100 liters (i garaget över en golvbrunn)<img src=extra_smiley_eyebrows.gif border=0 align=middle>. Återkommer om nån vecka eller så med resultatet... skall det spricka av tempskillnaden så bör det ha gjort så på en vecka.
/Jerka


Det är en väldig skillnad på oense och osams.



#33 - 4 maj 2002 21:54
Jerka,
medan du experimenterar, skulle du kunna sticka ner en termometer i gruset och notera temperatur på lite olika djup? Jag är intresserad av resultatet.


/Joakim














Annons