Bottenmaterial?

#1 - 27 april 2003 09:00
Tjohoo
Nu så. har jag tänkt att starta upp akvariet.. men jag funderar mest på vad för bottenmaterial man ska använda för att växterna ska trivas.. Bara grus är väl inte så bra? för det är ju inte så näringsrikt... aja.. ni kan juh skriva hur ni har gjort för att era växter trivs bra.. lr bara komma med förslag på hur man skulle kunna göra
tack
/kalle
#2 - 27 april 2003 09:07
hej
engelsk sjösten är lagom bra tycker jag.
i mina kar så växer växterna bra.


MVH Shpend
#3 - 27 april 2003 09:18
Om du vill ha näringsrikt bottematerial så köp näringsberikat grus eller näring du stoppar i botten.

De flesta "vanliga" grus som säljs inom akvariesammanhang är inte gödslade med något

"If you got love for something, do it"
<img src=extra_smiley_cowboy.gif border=0 align=middle>
#4 - 27 april 2003 20:09
det beror ju på vad du ska ha för växter.. fiskarna bajsar ju massa & det blir ju lite "gödsel".. sen kan du ju hälla i lite växtnäring i vattnet om de kan ta upp näring ur vattnet..

160L sällskaps
110L segelmolly neontetra & molly yngel
45L ciklider som leker
7L guppyyngel
#5 - 27 april 2003 20:20
jag skulle lägga lite lera på botten. Det är i alla fall vad jag ska göra på mitt nästa akvarie.

/Robslob
http://www.hoho.nu/akvarietoppen/
#6 - 27 april 2003 20:39
Floradepot under sanden gör susen! Det absolut bästa som finns! ojoj... det är ett måste i alla akvarium, om jag får säga mitt

//Eriq

222l. - Skalarer m.m.
65l. - Tomt (ge mig förslag)
#7 - 28 april 2003 09:52
tack för svaren..
tänkte åka till djurafärerna i stan o kolla om de har någe floredepot att sälja till mig.. sen ska växterna få växa ;O hehe..











Annons