Arkiverad tråd – read-only.
Det börjar dra ihop sig till lövfällning, och jag tänkte höra om nån har några tips om var man kan hitta ett bok-träd norr om Stockholm (som inte står på en tomt el. dyl., utan där man enkelt kan hämta löv till akvariet)?
Jag visste av ett par bok-träd när jag bodde i södra stockholm: intill Älvsjö station, på vägen mot Mässan, fanns en jättestor bok, och intill Balingsta Allé, mellan Allén och Mörtsjön, strax innan man kommer fram till Balingsta, fanns en hel liten bok-dunge. Den som vill kan hitta kart-koordinater till extra storvuxen bok och ek i huddinge här:
http://www.natur.huddinge.se/pdf/ekar/ekhudd.pdf
Men här norr om stan, specifikt i Täby, har jag inte sett en enda bok, så tips mottages tacksamt!
Bok i Älvsjö? Det måste undersökas!
Jag brukar åka till Taxinge slott, som förutom en bokskog kan locka med "norra Europas största kakbord".
Norr om stan finns det finns en bokskog vid Rydboholms slott. Åk mot Vaxholm och sväng av mot Östra Ryds kyrka och sen genom allén till höger. Det finns en parkering och många fina stigar att trampa omkring på.
I Sollentuna finns det ett par dungar i Edsbergsparken, du får följa gångvägen i västra delen av parken och se om du hittar.
haha, något för "du vet att du är akvarist när..."-tråden!
"...när du planterar ett träd bara för att kunna samla träd på hösten för att lägga i karet"
Hagaparken....
Hagaparken....
Var i hagaparken? Kan inte minnas jag sett nån bok där...
Men vilken bra diskussion!! Jag har funderat på precis detta tidigare men inte tänt på att fråga er om det!! Jag ska absolut ut och plocka på norrorts träd!!
:D
Förresten, funkar det med blodbok lika som med vanlig bok?? Eller färgar den vattnet mer?:confused:
Blodbok borde funka precis som vanlig bok; det är ju liksom som höstfärgen på vanlig bok. Avenbok (den lilla busk-liknande boken som brukar användas som häckväxt) däremot sägs ha löv som löser upp sig mycket snabbare än vanlig bok.
edsbergsparken ligger i änden på edsviken, om du zomar ut på din karta så ser du vattnet. häckbusken heter avenbok
såg en/ett bok träd idag på skolgården på skolan jag jobbar, dock så bor jag utanför gbg:p
Hagaparken....
Mot Stallis till, den änden av parken i alla fall...
Ekebyhovsparken på Ekerö är bombad med bok-träd...
Men här norr om stan, specifikt i Täby, har jag inte sett en enda bok, så tips mottages tacksamt!
Täby känner jag inte till så väl, men jag vet att det vid Steninge slott utanför Märsta finns en planterad bokskog
Jag var alldeles nyss vid Rydbo och plockade! Det fanns gott om löv! :) Tack så jätte mycket för tipset!
Hmmm... Jag var vid Rydbo kyrka, men allén var ju privat väg och verkar vara uppfarten till en stor bondgård. Några bokträd såg jag inte heller, fast en hel del ask och ek. Nå, jag får väl göra ett nytt försök, och åka in på privata vägen och se var jag hamnar.
På följande länk finns foto på några av bokträden i Hagaparken, samt enkel vägbeskrivning... (OBS! Det finns fler sådana här små bokskogar i Hagaparken...)
http://matsvin.spaces.live.com/blog/cns!54CA76B2B6238B14!271.entry