Hej, Nån mer en jag som har problem med att blom flugor lägger ägg i akvariumet? har en svärm som flyger över akvariumet. + att ja har sett larver simma runt i akvariumet, av nån konstig anledning så verkar inte fiskarna bry sig om att äta.
blir 2 test ikväll.
1. Ättika blandat med diskmedel på lysrampen.
2. damsugaren, dem jävlarna ska dö!
Tacksam för svar.
Vad är det för akvarium? Förra året hade jag 5 kar igång, 4 aluramskar och ett med svart plastlock, heltäckande (sånt där litet på 54 liter)
Inga kar fick "blomflugor" bortsett från dett lilla med heltäckande lock. Locket var alltid fuktigt och kondens bildades (räkkar på 25 grader) - när jag lyft av locket en bit för att "öppna upp" så det blev cirkulation på luften så gav det med sig och blomflugorna försvann på några dagar
Men det kanske inte är sådant kar du har? Har du vanliga täckglas på aluram tex så kanske du kan skjuta på dem ett tag så det blir lite glapp och luft kommer in?