matlo skrev:nu är jag inte något proffs på Gurami, men att blåa gurami inte kan stimma med andra t.ex. med kyssgurami stämmer nog inte, inte vad jag vet iallafall, sen att den "bäftar" som jag kallar det, eller andas snabbt i annat ord kan bero på många saker, stressad så som du sa eller att den är sjuk jagad av andra fiskar i akvariumet. Men ge den ett par dagar iallafall innan man vet, är den sjuk och den andas snabbt lever väll den inte så länge till. Men vad jag tror är väll att den är jagad/stressad. Har du många gömställen i akvariumet?
lenis3 skrev:hur stort är akvariet? Jag tror inte det är nån fara alls!
matlo: vill (vill, vill, vill!!!!) se bild på ditt stora akvarie och framför allt jätteguramina!!:)
lenis3 skrev:hmm det är 450 l alltså?
större guramis kan vara lite kinkiga, de bråkar gärna. jag har inte haft bråk med mina, men ändå. jag hade honung, rubin, mosaik, blå och silvergurami i mitt 450 l och inget bråk.
låter lite konstigt att en mindre gurami attacker en större :) kanske vill dvärgarna leka.
alltså du hade bara en av den? jag tycker du ska ringa butiken och säga att du kommer och lämnar tillbaka den om en vecka, och att du fått fel..
Micke_A skrev:Att blåguramin skulle må dåligt för att den är ensam stämmer nog inte, eftersom det är samma art som guldgurami, Trichogaster trichopterus (du har alltså fyra trichogaster trichopterus, tre gula och en blå), mosaikgurami är en annan färgvariant av samma art. De behöver nog dessutom inte vara flera för att trivas, vad jag vet. Men en hane, och några honor, är ju kul att ha. De kan nog ibland vara lite aggressiva, och jaga runt varandra en del.
Det är lätt att se könsskillnad på både T. trichopterus och dvärggurami. Hos den första har hanen en lång spetsig ryggfena, medan honans är rund. Hanens analfena är också lite större och spetsigare. Hanen blir också lite större. Hos dvärgguramin är det ännu enklare, där är hanen blå och rödrandig (om det är vildformen, finns bland annat en framavlad variant som är röd), och är större, med spetsiga fenor. Honan är mindre, knubbigare, med mindre fenor, och hon är silvergrå. Tror man kan ana blåaktiga ränder på honan i visst ljus, om jag inte minns fel.
Kjaer skrev:Mosaikgurami ær væl inte samma art som blå gurami... Den heter væl Trichogaster leeri, eller? vet inte om det ær samma mosiakgurami jag tænker på;)
Och guramis ær INTE stimbildande fiskar, tværtom dom ær mycket agressiva mot fiskar av samma art eller slækt.
i et 450 liter ville jag inte ha så många guramis.
Kanske ett par blågurami och et par dværggurami.
rolnor skrev:Det låter skumt, mina 3 guldguramis simmar nästan alltid tillsammans? Om du har rätt så är det förstås jätteviktigt! Mina guramis är inte aggresiva mot varandra? Kan du ge någon källa till dina uppgifter, Wikipedian el.dy.?
Tack för ditt inlägg!!!:)
Kjaer skrev:http://freshaquarium.about.com/od/gourami/p/bluegourami.htm
Hær står det att man bara ska ha en hane i ett akvarie...
Och hær: http://en.wikipedia.org/wiki/Three_spot_gourami
rolnor skrev:Jag har tittat på länkarna, men det står ingenting om dom bildar stim?
Har jag missat det? Jag ser att det står 1 hanne per kar och precis som du säger så tyder det på att dom inte bildar stim, men varför gör mina 3 guldgurami det då??
Tack för dina inlägg, intressant!:)
Micke_A skrev:Nja, färgerna struntar de nog i, utan det har nog mest att göra med vem som är mest dominant till sättet. Om du köper fler blå, gula, eller marmor, kommer förmodligen den som redan är dominant att köra med dem också. Kanske blir då den blå du har nu inte den som blir mest utstött längre då, eftersom det har kommit nykomlingar, som borde stå lägre. Ibland kan man göra så att man skaffar ett gäng för att aggressiviteten ska fördelas på fler, så att inte en enda får all skit. Fyra borde räcka, men kolla om det är en hane och tre honor du har, det är att föredra framför två av varje, eller tre hanar och en hona. Har du två hanar kanske du kan köpa nå´n hona till, vilken färg har ingen betydelse.
De bildar inte stim, när hanen är i lektagen är han revirhävdande, särskilt mot andra hanar av samma art.
Mosaikgurami brukar vara lite lugnare.
erikthur skrev:Som jag förstått det är Blå gurami en lokal variant från Sumatra av Brun gurami (Trichogaster trichopterus) och Guldgurami en i akvarier framodlad variant. Brun gurami hör man knappast talas om nuförtiden men jag hade ett par på 1960-talet faktiskt. Så det är samma art.
erikthur skrev:I tropiska områden händer väl det alltför ofta att fiskar hamnar i andra vatten än de naturligt förekommer. Kan tilläggas att den bruna guramin kom till Europa 1896 och den blå guramin från Sumatra kom 1933 (källa: Nordtedts akvariebok)