Black Molly yngel

#1 - 12 maj 2008 13:31
Har fått yngel för andra gången på 21 dagar. Ett nytt startat vägg akvarium och honan föder för andra gången. Första gången var jag på jobbet och när jag kom hem så låg 5st yngel på botten döda tyvärr.

Men denna gång så har jag precis kommit hem igår efter att man har tvättat bilen (det var jätte fint väder) och skulle spana in fiskarna. Då ser jag att honan håller på och föder, samtidigt som jag tittar på!!!! Aldrig sätt det förut :D

Tyvärr så är min ena hane sjuk så jag var tvungen att medicinera karet så jag hoppas att dom klarar det. Finns bild på min blogg (eftersom jag inte är Guldmedlem)
#2 - 12 maj 2008 13:38
Alltid lika kul med yngel :) Sätt över dem i ett annat så de kan klara sig :)
#3 - 12 maj 2008 13:57
XenOn skrev:
Alltid lika kul med yngel :) Sätt över dem i ett annat så de kan klara sig :)

Har tyvärr ingen annan men alla som jag har frågat förutom en zoo butik av två möjliga säger att dom klarar det. Så vi får se.
#4 - 12 maj 2008 19:36
Alltid kul med yngel, hur stort är akvariet?
#5 - 12 maj 2008 21:32
tummen skrev:
Alltid kul med yngel, hur stort är akvariet?

Vägg akvarium på 140liter :)
#6 - 13 maj 2008 12:03
Darre skrev:
Vägg akvarium på 140liter :)


BRA att det är så pass stort, då kommer de nog klara sig fint, om de nu inte drabbas av sjukdomar, men det hoppas vi du slipper. Lycka till!:)
Bilagor:











Annons