Black Molly har tappat ett öga

#1 - 15 juni 2007 13:48
Det började för några veckor sedan när en Black Molly hona fick ett svullet öga (jag tror att det var en svampinfektion). Jag slängde då över henne i ett saltbad. 1 timme per dag i 4 dagar. Efter det blev hon bättre och ögat såg ut att ha läkt.

Men i förgår började ögat svulna upp igen. Idag slängde jag ner henne i ett saltbad och när jag tittade till henne nu, så hade det svulna ögat ramlat av!
När väl ögat hade tappats, såg hon direkt mycket livligare ut och simmade lite gladare runt i baljan.

Kan hon klara sig utan ett öga?
Eller bör jag avliva henne?
Några fler saker jag bör göra så att hon återhämtar sig snabbt?
#2 - 15 juni 2007 13:54
Ser hon ut att må bra annars så låt henne vara, hon kommer att klara sig bra med bara ett öga!
#3 - 16 juni 2007 08:49
Ett öga är inget hinder :) Kanske att hon får svårare att se maten men mollis kastar sig ju över allt så det borde inte vara några problem, dom har ju luktsinne också.

Har en telskopslöjstjärt som också tappade sitt öga, dock utan föregående infektion, det bara trillade av :S Men den mår perfa också.











Annons