[FONT=Comic Sans MS][COLOR=darkorchid]Vad tror du om filtervadd då? Funkar det att sätta det vid utblåset? Eller skall det sitta nån annanstans? Vid insuget? Vi har det på toppen av vårt tetra ex1200 (eller vad det nu heter :rolleyes:) för att just få bort de små svävande "skitpartiklarna".[/COLOR][/FONT]
Jag har en vit filtermatta (filtervadd) längst upp i filtret men jag tycker inte det hjälper särskillt mycket, fast det kanske inte är samma sak? Men jag har iaf inte plats med mer där.
Tycker konstruktionen enligt ditt foto verkar vettig. Har du problem med små partiklar kan man en kortare tid köra med en finporigare bit av filtermatta
I Asien-akvariet där jag har filtermattan på insuget har jag inte problem med partiklar i vattnet, men jag tycker ändå att vattnet är lite klarare hos min kompis som har filtermatta i filtret.