Betta med svullnad runt munnen

#1 - 18 februari 2010 09:27
Vår käre Betta Splendens har drabbats av någon konstig ljus svullnad runt munnen, något som jag upptäckte sent igår så det lär ha gått snabbt. Han äter som vanligt, simmar bra och är sådär lagom kaxig som bara han kan vara.

Jag lyckades ta en bra bild:
http://img710.imageshack.us/img710/7394/img2731jb.jpg

Akvariumet har tidigare missköts och det har varit en rejäl uppförsbacke med det ena och det andra problemet. Fiskarna har tidigaredrabbats av något liknande fenröta (antagligen pga dåligt vatten) och 6-8mm svaga vita fläckar. Jag tycks ha fått bukt på problemen (fiskarna repar sig ännu, ca 2 månader senare) med hjälp av en kur MediMor och en höjning av skötselstandarden.

Värt att nämnas kan också vara att jag är en nybörjare som försökt läsa på väldigt mycket om akvariehållning på väldigt kort tid.

Kom på ännu en sak. I förrgår kastade jag i 6 st AlgoStop Depot för att få bukt med penselalger som tagit över i de tidigare dålia förhållandena.

Lite info:
Hur stort är akvariet?
180L

Vilken filtrering använder du?
Juwel Compact "tror jag."

När startade du akvariet?
Jag snarare tog över det nyligen men det har varit igång sedan ca: 1,5år

Vilka fiskar har du i akvariet idag? Hur många av respektive och ungefärligen vilken storlek har de?
2 Mosaikgurami, 1 Siamesisk Kampfisk, 6 Danior, 1 Segelfenspleco.

Vilka pH, KH och nitritvärden har du på akvarievattnet? KH skall vara taget minst en dag efter det senaste vattenbytet
pH: 7,0-7,5 KH: 3 GH: 5

Hur ofta och hur mycket vatten byts?
Har varit dåligt skött tidigare så det är svårt att säga.

När genomförde du det senaste vattenbytet? Hur mycket byttes då`?
2 veckor sedan ca:25% vattenbyte och jag skulle just till att göra ett idag.

Vad matar du fiskarna med och hur ofta får de mat?
Flingfoder ungefär fyra av fem dagar som jag ger under noggrann uppsikt.
#2 - 18 februari 2010 09:32
Värt att nämnas kan också vara att jag är en nybörjare som försökt läsa på väldigt mycket om akvariehållning på väldigt kort tid.

Kom på ännu en sak. I förrgår kastade jag i 6 st AlgoStop Depot för att få bukt med penselalger som tagit över i de tidigare dålia förhållandena.
#3 - 18 februari 2010 15:35
Fiskarna verkar en smula stressade och även de vanligtvis lugna fiskarna "attackerar" varandra. Jag misstänker att det har varit ett större bråk då Guramihonan har lite småmärken (hanen och kampfisken är huvudmisstänkta som vanligt). Kampfisken är lite svår att se skador på fenorna på då de redan är trasade och under uppbyggnad.
#4 - 18 februari 2010 21:01
Sök efter och kolla på Columnaris och svamp. Jag tycker det ser misstänkt likt ut det första. Columnaris är en bakterieinfektion, men kallas också ibland för munsvamp.

T ex General tonic kan nog fixa det, men isolera då firren. Vad det än står på förpackningen, så är inte General Tonic bra för filterbakterierna.
#5 - 18 februari 2010 21:51
Aj då, då kan mina värsta farhågor vara sanna. Jag har tyvärr inget anat att isolera fisken i bortsätt från en hink eller liknande. Fungerar det bra? Hur ska jag gå till väga?

Jag bytte just vatten i akvariet och såg att "svullnaden" har gått ner en del och Bettan är så pigg den kan bli. Förhoppningsvis är det inte något farligt, men jag gillar verkligen fisken. :(
#6 - 19 februari 2010 00:57
skulle rekommendera ett delvattenbyta varje vecka för att ytterligare höja standarden samt glömma alla genvägar till att få bort alger, med uppkavlade ärmar, en bra gödningsregim samt fullgod belysning håller algerna i dvala!
#7 - 19 februari 2010 01:42
Standarden är helt klart på väg uppåt och jag har tänkt att köra något i stil med udda vecka 10-15% jämn vecka 25%. Algerna har minskat rejält i takt med fler och större växter i kombination med den höjda standarden och tabletterna är bara en engångsgrej för att hjälpa till att få ner algmängden.

Det har varit en uppförsbacke (man lär så länge man lever) att få ordning på allt och på något mirakulöst sätt har hittills ingen fisk strykit med. Det vorre därför riktigt surt om favoritfisken kolade just när allt verkar bli bra i akvariumet.

Jag har ingen bra möjlighet att isolera Bettan för tillfället och iom att tillståndet redan bättrats en smula får den vara kvar över natten. Jag får ta mig in till Västerås imorgon och prata med säljaren på Royal Zoo.

Jag funderade lite på problemet med temperatur i en ev. burk som isolering. Fungerar det om jag letar fram någon plastbehållare som jag placerar flytandes i akvariumet (för uppvärmning) och häller i nytt vatten från akvariumet med ett par timmars mellanrum? Även om jag inte gillar att se Bettor i små behållare utan pump så får det kanske duga för tillfället?
#8 - 19 februari 2010 18:57
Standarden är helt klart på väg uppåt och jag har tänkt att köra något i stil med udda vecka 10-15% jämn vecka 25%. Algerna har minskat rejält i takt med fler och större växter i kombination med den höjda standarden och tabletterna är bara en engångsgrej för att hjälpa till att få ner algmängden.



Det har varit en uppförsbacke (man lär så länge man lever) att få ordning på allt och på något mirakulöst sätt har hittills ingen fisk strykit med. Det vorre därför riktigt surt om favoritfisken kolade just när allt verkar bli bra i akvariumet.



Jag har ingen bra möjlighet att isolera Bettan för tillfället och iom att tillståndet redan bättrats en smula får den vara kvar över natten. Jag får ta mig in till Västerås imorgon och prata med säljaren på Royal Zoo.



Jag funderade lite på problemet med temperatur i en ev. burk som isolering. Fungerar det om jag letar fram någon plastbehållare som jag placerar flytandes i akvariumet (för uppvärmning) och häller i nytt vatten från akvariumet med ett par timmars mellanrum? Även om jag inte gillar att se Bettor i små behållare utan pump så får det kanske duga för tillfället?


Det bör fungera helt ok.
#9 - 19 februari 2010 19:31
Jag behandlar med MediMor som jag fått tag på. Enligt flaskan ska det bita på dessa bakterier med och jag bevakar med hjärtat i halsgropen. :(
#10 - 21 februari 2010 05:38
Efter tredje dagen av behandling lever han än, men det är svårt att säga hurvida infektionen är påväg att ge sig. Dock verkar han extremt pigg och längtar ut till stora vattnet då han spänner upp sig varje gång han ser en fisk på andra sidan. Det är t o m så att han för första gången byggt ett skumbo!

Jag hoppas han kryar på sig snart. :)

Tack för allas svar hittills!
#11 - 24 februari 2010 13:08
Bettan är fortfarande i karantän och fenorna börjar se finfina ut. Tyvärr ser minskningen av missbildningen helt avtagit och jag funderar på att byta medicin.

Dock läste jag att "ruttnade delar" till följd av columnaris ej repareras och undrar hur man då ska se om det är tid att släppa tillbaka honom? Lite svårt att veta när han inte längre riskerar smitta andra om symptomen kvarstår efter tillfrisknande.
#12 - 24 februari 2010 16:33
Visst kan du prova med annan medicin, men låt honom då vila någon dag emellan med vanligt vatten och ge honom lite käk också.

Du kan också köra flera behandlingar på raken med samma medicin.

Det där om "ruttnande delar" har jag aldrig läst..var står det?
#13 - 24 februari 2010 23:46
Jag ska nog försöka att behandla lite till, han har ju bara blivit bättre. "Patience is a virtue", men det tar så lång tid att få honom helt frisk. Han verkar dock gilla medicinen då han "gnider" sig mot det gröna molnet som blir av dropparna.

Han simmar i en liten burk (matlåda) flytandes i akvariumet än och jag byter vatten varannan/varje dag beroende på nedsmutsning för att hålla upp kvaliteten. Mat får han väldigt kontrollerat och han äter minst lika mycket som förut. Räkrommen han fick idag hamstrade han rejält på och jag fick inte ens röra ett korn ;) . Jag trodde inte han skulle äta upp allt då han fick lite mycket, men tji fick jag.

Ingen aning om var jag läste om det, någon obskyr plats på nätet. Det var därför jag tog upp det här då jag heller aldrig hört om det.

Det är så svårt att se förändringar i infektionen numera så man undrar hur länge man ska behandla honom. Så som jag förstått saken är Columnaris extremt envis, farlig och smittsam och man vågar inte chansa.

Hur lång tid borde behandlingen ta?

Hur länge bör han sitta friskförklarad i karantän för att minimera risk för spridning och återfall?
#14 - 25 februari 2010 08:51
Det är svårt att säga. Jag hade nog hållt på tills jag inte sett något, sedan en vecka i karantän.
#15 - 7 mars 2010 01:05
Kampfisken är fortfarande i karantän med medicinering med Medimor men "missbildningen" tycks inte förändras längre, utan håller sig konstant sedan ett bra tag tillbaka. Han har dock en "kroppsfärgad" böld på hakan som jag tidigare trott hört till en Columnaris-infektion, men efter att ha läst trådar här tycks inte det vara fallet.

http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=44075&highlight=svart+b%F6ld
http://www.zoopet.com/forum/showthread.php?t=136834&highlight=svart+b%F6ld

Är det någon slags cancer då det inte tycks vara någon annan sjukdom som gör detta? Jag blir ytterst förvirrad nu...
Han är dock fortfarande vit vid överläppen (som man ser på bilden i första inlägget), men det är inte alls "svampigt fluffigt" som det verkar som Columnaris skall vara. Kan det vara bölden som orsakar detta?

Om det inte är något smittsamt vill jag gärna släppa i honom i stora karet då han verkar riktigt kry på beteendet.

Det känns som att man är fast någonstans i mitten av det hela då han å ena sidan har konstiga symptom som man inte vill riskera smitta andra med, men å andra sidan är frisk i sitt beteende och fenorna som var skadade har nästan helt växt ut samtidigt som det kanske inte är smittsamt.

Vilka råd som helst tas emot då jag inte alls vet vad jag ska göra...
#16 - 9 mars 2010 20:44
Ingen som har någon aning om vad det svarta "hudfärgade" är? Kan det vara en permanent reaktion på en infektion som fiskarna drabbas av? Jag börjar misstänka något sådant då allt jag läser om liknande fall pekar mot att det är ett permanent tillstånd.
#17 - 10 mars 2010 22:10
Snubblade över en färsk flaska med Melafix (och tester för ammoniak och nitrat) för halva priset och undrar om jag kan kombinera den med den nuvarande medicinen Medimor? Om jag förstått det rätt är det fritt fram att blanda Melafix med andra bakteriedödande medel.

Rekommenderas ni att jag provar en annan medicin än Medimor också?
#18 - 11 mars 2010 10:05
Man skall alltid se upp innan man blandar mediciner. Kör helst inte två samtidigt.

Du kan alltid ta till storsläggan, isolera firren och köra en behandling med AquaFuran...då är firren iallafall garanterat smittfri från yttre bakterier, iallafall.

Var har du läst om att det är permanent?
#19 - 11 mars 2010 10:35
Melafix verkar kunna användas kunna användas tillsammans tillsammans med vissa bakteriedödande medel då det endast egentligen är "Tee tree oil", men som du säger är det riskabelt då man inte alls vet resultatet om man mixar med Medimor.

Man får kanske testa med AquaFuran om inte Melafix hjälper.

Jag hittar inte mycket om någon svart böld utöver bl a de två trådarna jag länkade till tre inlägg upp och några småinlägg efter lång tids googlande. Ingen tycks ha fått ner bölden tyvärr och det verkar mest drabba Betta Splendens. :(
#20 - 11 mars 2010 13:27
Kom att tänka på en till sak!
ska jag under behandlingen prova att ha hans "karantänlåda" på akvariumet istället för i vattnet så att vattnet får en temperatur på ca 20-22*C? Columnaris ska ju ta stryk av låga temperaturer eller kommer temperatursänkningen fårn 26-27*c göra mer skada än nytta?
#21 - 13 mars 2010 21:55
Kan svullnaden under hakan vara detta?

http://www.fishyfarmacy.com/fish_diseases/physical_changes.html

B). Does the fish have swelling on the floor of the mouth or under the operculum (gill plate)?

The fish is affected by a Thyroid Tumor

Make a stock solution of Potassium Iodide and Iodine. Use 1 drop per gallon. Re-treat after every water change. Treatment may take several weeks.
Stock solution for above: 0.5g iodine + 5 g Potassium Iodide dissolved in 100ml. of water.
#22 - 25 mars 2010 00:24
Den stackars firren är fortfarande i karantän men har snart hela fenor och är pigg iaf! Inget verkar hända med det vita området runt munnen och jag börjar nästan bli fundersam vad som kan hjälpa och om det verkligen kan vara Column. då det är konstant och aldrig sett fluffigt svampigt ut.

I brist på andra idéer har jag senaste dagarna kombinerat Medimor och Melafix trots riskerna, går det inte bort får han ju ändå inget drägligt liv. Han verkar inte alls ta stryk av medicineringen men "infektionen" håller sig oförändrad.
#23 - 25 mars 2010 19:25
Börjar bli rätt mystiskt nu... :S
#24 - 25 mars 2010 20:05
Jens A. skrev:
Börjar bli rätt mystiskt nu... :S

En underdrift! :S
Händer inget de närmaste dagarna får han nog hoppa tillbaka till de andra då jag börjar tro att det snarare är ärrbildning som är kvar eller något. Han har ju aldrig verkat sjuk beteendemässigt heller...
Bilagor:











Annons