Belysning till litet akvarium?

#1 - 24 juli 2005 13:52
Hej. Jag skulle vilja kunna ha gräs eller mossa i mitt lilla 100-liters akvarium. Men är också i behov av en ny armatur.

Hur "stor" armatur ska jag köpa? 2 eller 3 lysrör? Har försökt att läsa in mig på detta med ljus, men det är ju inte enkelt direkt ;)
Enligt den käcka uträkningen w/L så borde jag väl behöva ha 3 lysrör eller?

PS. Är det inte snyggt med små akvarier? :)

MVH David
#2 - 28 juli 2005 09:11
Det beror på om du ska köra Co2 eller inte. Rent generellt kan man säga att det blir svårare desto mer ljus du har. Så fläska inte på med för mycket för då blir det bara en algplåga att ta hand om. Sikta på ca 0,4W/L
#3 - 28 juli 2005 12:22
[QUOTE=plyyp]Hej. Jag skulle vilja kunna ha gräs eller mossa i mitt lilla 100-liters akvarium. Men är också i behov av en ny armatur.

Hur "stor" armatur ska jag köpa? 2 eller 3 lysrör? Har försökt att läsa in mig på detta med ljus, men det är ju inte enkelt direkt ;)
Enligt den käcka uträkningen w/L så borde jag väl behöva ha 3 lysrör eller?

PS. Är det inte snyggt med små akvarier? :)

MVH David[/QUOTE]

beror på längden på ditt kar...

ptja, svåra att hålla små kar...
#4 - 6 augusti 2005 10:03
[QUOTE=MagicFingers]

beror på längden på ditt kar...

ptja, svåra att hålla små kar...[/QUOTE]

Karet är väl ca 78 cm långt... Räcker 0,4 för ändamålet??

/D
#5 - 6 augusti 2005 12:10
Jag har ca 100 liter CO2-berikat växtakvarium. Belysningen består av 3 st. 18 watts Aquarelle med reflektorer. Ganska OK.
#6 - 6 augusti 2005 13:11
18W rör är 60 långa och det é såna du får skaffa (om du skall ha lysrör dvs).. 2 st räcker nog, skaffa en jewel 36w reflektor på det så maximerar du vad du kan få ut (1st jewel reflektor 36w är 2 st 18w men blir 60:- billigare att köpa en sån än 2st 18w :) )
#7 - 11 augusti 2005 17:28
Kanske en dum fråga, men reflektor? Är antagligen bara obekant med begreppet... Vad är det eller vad heter det på "göteborska"?
#8 - 11 augusti 2005 18:18
Det heter nog just reflektor.Det är en blank metallbit man sätter på ovansidan av lysröret för att reflektera ljuset ner i karet och inte upp i armaturen till ingen nytta.
Fredrik
#9 - 11 augusti 2005 19:36
en del sätter fast aluminiumfolie.
en billig lösning.
#10 - 11 augusti 2005 19:36
Att måla insidan vit är tydligen bättre än aluminiumfolie.
#11 - 11 augusti 2005 19:39
råder lite delade meningar om blank eller matt färg är bäst.
#12 - 12 augusti 2005 06:30
Jag är ganska säker på att det är matt vit färg som gäller isåfall eftersom:

1) Man använder vit färg för att utnyttja diffuseringseffekten - dvs att ljus som träffar en vit yta reflekteras åt alla håll - mycket återstudsing i själva hooden tills ljuset studsar ner där det ska vara, i akvariet.

2) Med blank färg kommer det bli en mer exakt reflektering utan diffusionseffekten - istället för att ljuset studsar omkring i hooden så hela den lyses upp ordentligt så kommer det blanka reflektera ner ljuset direkt - som en fruktansvärt dåligt riktad och halvkass reflektor.

Efter en liten googling visade det sig att jag hade rätt 8)
http://www.thekrib.com/Lights/reflectors.html#8
#13 - 12 augusti 2005 10:00
Aldrig hört talas om detta innan. Tack för alla svar btw.
Man limmar alltså på en bit typ alu-folie eller målar med nån vit glasfärg (?),, på lysrörets ovansida!? Eller?
#14 - 12 augusti 2005 13:33
målar rampen i sej inte glaset.

tror ja ska göra de till helgen med min ramp vill få lite bättre spridning på ljuset.
#15 - 12 augusti 2005 15:06
Okej, nu får vi se om jag fattat detta.. (Känner mig ovanligt trög)
Reflektorn sätter man inuti/ på insidan av rampen så att säga. Då täcker det rören från 3 håll...??

Jag har en helt vanlig "köpe-ramp", dess insida ska man alltså måla i exempelvis vit färg? Jag har nog en burk hammarlack stående, det borde väl funka eller?
#16 - 12 augusti 2005 15:12
kila in på vilket ZOO som helst så kan dom visa en reflektor....


klart dom kan måla insidan av din ramp VIT /högglans, ta ur rören och lått torka ett par dar dock.
#17 - 13 augusti 2005 12:58
[QUOTE=MagicFingers]klart dom kan måla insidan av din ramp VIT /högglans, ta ur rören och lått torka ett par dar dock.[/QUOTE]
Bortsett från att det är matt färg som gäller, dock. (Se Defdacs inlägg ovan.)
#18 - 16 augusti 2005 11:55
[QUOTE=defdac]Jag är ganska säker på att det är matt vit färg som gäller isåfall eftersom:

1) Man använder vit färg för att utnyttja diffuseringseffekten - dvs att ljus som träffar en vit yta reflekteras åt alla håll - mycket återstudsing i själva hooden tills ljuset studsar ner där det ska vara, i akvariet.

2) Med blank färg kommer det bli en mer exakt reflektering utan diffusionseffekten - istället för att ljuset studsar omkring i hooden så hela den lyses upp ordentligt så kommer det blanka reflektera ner ljuset direkt - som en fruktansvärt dåligt riktad och halvkass reflektor.

Efter en liten googling visade det sig att jag hade rätt 8)
http://www.thekrib.com/Lights/reflectors.html#8[/QUOTE]

Intressant, det stämmer säkert om man ser hur ljus sprids mest effektivt. Men hur är det med beständighet mot fukt och smuts? En matt yta är ju inte slät och därför fastnar fukt och smuts lättare och är svårare att få bort jämfört med en högblank (slät) yta. Därmed större risk med tiden för mögel och beläggningar som minskar reflektionen. Eller?
#19 - 16 augusti 2005 11:58
Täckglas?
#20 - 16 augusti 2005 12:02
Ja, det borde ju bli ett krav då. Men då stjäl ju de ljus också. Kör inte växtakvarister utan?
#21 - 16 augusti 2005 12:07
Nej det där med ljus är överskattat. Med bra CO2-halt och PMDD så kan man spara in en hel del på elräkningen (om man nu inte diggar att stå och riva ur växter varannan dag).

Det är lite för analt att diskutera huruvida blank eller matt färg är bättre än det andra när du ändå kommer ha tjocka kalkbeläggningar på lysrören utan täckglas, eller på täckglasen, eller på högglansytan - så iofs blir ju en högglansfärg bättre och bättre med tiden ;)
#22 - 16 augusti 2005 12:12
Så egentligen - matt eller blankt är skitsamma. Om jag fattat dig rätt.
#23 - 16 augusti 2005 12:34
Inte om man ska jaga varenda gnutta ljus, då är ju matt bäst som du såg, men eftersom det knappt är någon skillnad och det blir kalkavlagringar även på högglans så spelar det ingen större roll.











Annons