behöver hjälp fort!!!!!!!!!

#1 - 23 maj 2005 18:59
hej!
behöver hjälp med en kemifråga, och vet att det finns många duktiga kemister här på forumet.
(har prov imorgon så behöver klura ut den här frågan snabbt;) )

Fråga:
Man ville bestämma halten bariumklorid i förorenat bariumklorid. 1.00 g av det orena saltet löstes i vatten. Därefter tillsattes en lösning av natriumsulfat så länge fällning bildades. Fällningens massa bestämdes till 1.10 g.
Sulfatet reagerar med barium och bildar Bariumsulfat (BaSO4).


Vilken var procenthalten BaCl2 i det orena saltet enligt den utförda analysen?

Svaret:

För att räkna ut procenthalten använder man sig av masshalten.

Molmassa(BaCl2) / Molmassa(BaSO4) = 208.3 / 233.4 = 0.982 (98 %)

Jag förstår att man för att få reda på masshalten sulfat i BaSO4 kan ta molmassan på sulfat delat på molmassan för BaSO4, men förstår inte hur man kan ta molmassan på BaCl2 delat på molmassan för BaSO4?

(skriver det här i panik, så kan ju komma på det själv men skulle uppskatta om någon kunde svara :) )

tur att det heter "off topic" och inte humormania längre;)
#2 - 23 maj 2005 20:09
Kan inte anledningen till att man tar BaCl2 delat på BaSO4 vara den att man tillsätter natriumsulfat tills dess att fällning inte längre uppstår, i och med det borde alltså all BaCl2 i det orena saltet ha omvandlats till BaSO4 och inget mer BaCl2 finns kvar i H2O-lösningen.... Men... jag är rätt rostig på det där, var 4 år sedan jag läste allmänkemi å 3 år innan dess jag läste kemi på gymnasiet... Känns som om man borde ta hänsyn till massan oxå, men jag är ju som sagt ganska rostig. ;)
#3 - 23 maj 2005 20:33
jo, det låter ju vettigt nu när du säger det:)
tack för hjälpen, så får man bara hoppas att det går bra för mig imorgon på provet;)
#4 - 23 maj 2005 20:54
Lycka till! :)











Annons