Bästa bottenmaterial till Malawikar

#1 - 23 februari 2003 17:52
Tjenare.

Ska till våren göra om hela mitt akvaries inredning, plocka massor med stora stenar från stranden o bygga upp så det blir ordentliga "klippformationer". Tänkte bara höra vad ni tycker är det bästa bottenmaterialet till malawi. Just nu har jag nåt som kallas marmorkross, ser ut som vita singelstenar typ. eller dom var vita iallafall, nu är dom lite grönbruna =)
Passar det bättre med sand som botten? Eller vad tycker ni?

/Viktor <img src=extra_smiley_banghead.gif border=0 align=middle>
Bilagor:
#2 - 23 februari 2003 17:57
Fågelsand funkar fint 0.5mm,den har en rödaktig nyans mycket fin själv har jag den typen av sand till mina Malawi och dem gillar den! Dem bökar i sanden hela tiden och gräver,Dessutom så är sanden mycket billig 4-6kr kg här i borås!

Jag rekomenderar starkt den typen av sand!!!

Lycka till med inredningen!!

Med akvaristiska hälsningar //Mert
#3 - 23 februari 2003 18:01
men i malawi så har de väll ungefär 1-2 cm grus...
jag har engelsk sjösand grus eller nått sånt med 1-2 cm till mitt Sydamerika men de e bra till Malawi med!

<img src=extra_smilie_prakt_botia.gif border=0 align=middle>

//Dan
#4 - 23 februari 2003 18:49
MalawiCiklider tycker om att böka i sanden så 1-2mm är ok men helst mindre!

Med akvaristiska hälsningar //Mert
#5 - 23 februari 2003 20:17
Jag har vanlig sand från sanden till mina Malawi, det funkar bra och är väldigt snyggt.

Oscar Cederqvist
-----------------
310l Malawi
105l Sällskaps
42l Kampfisk
#6 - 23 februari 2003 20:56
Tror att jag gör så faktiskt att jag tar allt från stranden =)
Där finns både en massa perfekt stora stenar och en massa sand ju!
Man får väl dock skölja den ordentligt men det är inga problem.. hade nog gjort det med köpt sand också för att vara på den säkra sidan!

/Viktor <img src=extra_smiley_banghead.gif border=0 align=middle>
#7 - 23 februari 2003 21:15
finns det ingen risk med att det bildas sump gas om man har för fint gruns/sand...sen så gillar väll inte växter det heller ...eller??

----
720liter <img src=extra_smilie_ahli.gif border=0 align=middle>
8 M.maingano
7 c.moori
10 Azurus
10 Röd rubin
1+1 Protomelas taeniolatus"fire blue"
1 crystal r20 (940 L/h)
1 st powerhead 802 med filtermattta
#8 - 24 februari 2003 08:47
Jag har inte märkt någon gas bildning. Jag har iofs bara haft mitt igång en månad.

Oscar Cederqvist
-----------------
310l Malawi
105l Sällskaps
42l Kampfisk
#9 - 3 mars 2003 18:56
jag undrar om det inte är några gifter i fågelsand för man har det väl i fågelburar för att det ska suga upp bajs och kiss
#10 - 3 mars 2003 19:11
Det heter ej fågelsand men det liknar det jag kan nog skicka en länk med en bild på sådan sand om du vill?

Med akvaristiska hälsningar //Mert
#11 - 3 mars 2003 19:19
Den där "fågelsanden" du talar om är nog Rådasand.
Har själv rådasand i mitt malawi kar, mycket fint. Finns i olika storlekar, den minsta är finast enligt mitt tycke.

Daniel Olsson
#12 - 3 mars 2003 19:29
Aa jag tror att det heter rådasang själv har jag 0.5mm och Malawi Cikliderna älska r den sanden

Med akvaristiska hälsningar //Mert
#13 - 3 mars 2003 20:11
"jag undrar om det inte är några gifter i fågelsand för man har det väl i fågelburar för att det ska suga upp bajs och kiss"

Det är kattsand som är absorberande. De finns två sorters fågelsand som dominerar i handeln. Den ena är rödbrun och är antagligen nån sorts rådasand (kallas fågelsand när den står bland fågelartiklarna), men mycket billigare under namnet fågelsand än akvariesand. Den finns i fin och grov kornstorlek (men är mer sand än grus även i grovkornig size). Sen finns en ljust gråaktig fågelsand (är finkornigaste av sorterna) som ibland innehåller krossat snäckskal och ibland även lite kol (flyter väck när man sköljer sanden). Denna sand är helt vanlig strandsand och helt giftfri och billig. Jag har bägge sorter i mitt kar. Jag anser att sand runt 0,5mm är bästa alternativet för malawisar. Förvisso en smaksak, men sand ser snyggare ut också.


Smike
http://hem.bredband.net/stemik/
#14 - 7 mars 2003 14:37
mert91 säger att fågelsanden har en röd nyans. och du säger att den röda sanden inte är så bra. ska jag ha den gråa då. men den röda e snyggare.
#15 - 13 mars 2003 07:39
Ja... det förstås
hmm
#16 - 24 mars 2003 19:03
Jag har sett fågel sand i affären. På förpackningen stod det fågelsand råda men den var grå.
#17 - 24 mars 2003 21:17
Ja det har jag också sett<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
#18 - 25 mars 2003 07:22
Vad man tar är mest en fråga om tycke och smak, med undantag för väldigt kalkrikt grus.
Ta en titt på Rådasand, 0,8 - 1,2 mm, fin färg och lagom grovt för fiskarna att böka i eller sila i munnen.
Grå eller rödbrun sand har ingen praktisk betydelse, ta det du tycker bäst om.
#19 - 25 mars 2003 10:02
Fågelsand innehåller ibland anis (krydda) för att motverka dålig lukt. Det står i så fall på förpackningen.
Kjell Fohrman
Administrator
#20 - 25 mars 2003 15:31
Så här ser gruset ut i Malawisjön (fotat på plats) - http://www.zoopet.com/akvarium/fisk_bild.asp?BILD=1453 - så det är väl inte helt fel om man då försöker hitta något liknande till sitt malawiakvarium.
Akvaristiska hälsningar
Kjell
#21 - 25 mars 2003 16:55
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Fågelsand innehåller ibland anis (krydda) för att motverka dålig lukt. Det står i så fall på förpackningen.
<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Jotack, jag upptäckte det. Jag köpte nämligen en 25 kilos säck.<img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle>

Som tur är verkar det som om doftkornen flyter - de är små vita kulor, men det tar evigheter att skölja bort alla. Bläh.

Förresten, skall inte anis lukta lakrits? Vad det nu är de har i sanden luktar... Ja, tusan vet, men inte är det lakrits, och inte är det gott.

Sen kan jag berätta att sanden till nästan 100% är krossade ostronskal. Det är inte så bra, för dels lagrar ostron in protein i skalet, dels finns rester av köttet från ostronen kvar, och allt detta protein blir så småningom nitrat i vattnet.

Jag skulle, kort sagt, inte rekommendera fågelsand med anis för akvarie-ändamål. <img src=extra_smiley_thumbdn.gif border=0 align=middle>
#22 - 25 mars 2003 19:01
Finns det utan anis då
.
#23 - 25 mars 2003 20:16
Det där med anis visste jag faktiskt inte om. Men visst finns det fågelsand utan anis. Står det inget om anis så borde det inte vara det i. Men ibland är ju storpack omärkt och en del affärer portionsförpackar själv från stora säckar. Så då är det väl bäst att fråga innan i så fall.

Funderat på det där med färgen på gruset i malawisjön. Jag vill inte ifrågasätta bilden som finns här på Zoopet - då den uppenbarligen är plåtad på plats. Men jag har inte sett en enda art/miljöbild där sanden har denna färg (i de fall man ser att sand förekommer på bilder). Så inte för att ifrågasätta färgen, så undrar jag om den färg man ofta ser på art/miljöbilder har den färg den har på grund av slam och sedimentering?

Slutsummering av den frågan - om man vill vara biotopriktig. Ska man i så fall välja färg på gruset utifrån hur det i själva verket ser ut, eller som den ser ut i slamöverdraget tillstånd? Jag tänker inte tycka mer för något av alternativen eftersom det är en tolkningsfråga som är öppen från alla vinklar. Enbart en frågeställning som jag slängde iväg.

Smike
http://hem.bredband.net/stemik/
#24 - 26 mars 2003 05:40
Kjell varför ligger det en tändsticka på bilden? Är det för att man ska typ kunna jämföra med gruset/Sandet hur stort det är?

Lycka till!!!

Med akvaristiska hälsningar //Mert
#25 - 26 mars 2003 07:18
Hej Mert91!

Jag bor också i borås, var har du köp din fågelsand?



johmi
#26 - 26 mars 2003 07:33
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>Så inte för att ifrågasätta färgen, så undrar jag om den färg man ofta ser på art/miljöbilder har den färg den har på grund av slam och sedimentering?<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Jag tyckte det såg ut som om sanden bestod av rödaktiga kalkstenskorn. Den färgen på kalksten hittar man bl.a. på gotland och i västergötland (ortoceratit-kalk). En liknande röd färg får stenar ifrån ökenområden pga järnutfällningar på dem - jag vet ju inte om malawis stenar är röda pga slam/laterit, pga att de är röda från start, eller om de blivit röda av att ligga uppe i luften i ett ökenklimat.

Sen, vad gäller grovlek, så finns det naturligtvis olika grovlekar på sanden i sjön, från klippblock till slambotten, beroende på hur strömt det är.

<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>Slutsummering av den frågan - om man vill vara biotopriktig. Ska man i så fall välja färg på gruset utifrån hur det i själva verket ser ut, eller som den ser ut i slamöverdraget tillstånd?<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

Skall du vara riktigt hardcore biotop-trogen så skall du väl göra som det ser ut i naturen. Dvs, är stenarna slammiga, ja, då skall du ha slammiga stenar.
#27 - 26 mars 2003 08:50
<font face='Comic Sans MS'></font id='Comic Sans MS'>Ok, ännu en fråga om grus/sand!! Vilken pump måste man ha då man har sån sand ni pratar om??? Vilka för delar och nackdelar finns det med sådan sand mot vanlig engelsk sjösten?!!!

Jag har 170L juwel panorama. Har orginal pumpen men tycket den inte är helt ok! vilken pump rekommenderar ni då i stället om jag skulle byta sand!??

Mvh Milla <img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle>











Annons