[quote=Sveziano]Hej Lubbe,
Har man utrymme skulle jag göra ungefrä såhär.
- En stor tunna eller balja eller akvarium för fiskarna där man har pump och värme. Då kan de klara sig längre tid (av erfarenhet). Lägg ner lite växter så de kan gömma sig. Detta blir ett provisoriskt akvarium.
- Spara så mycket av det övriga vattnet i andra baljor eller hinkar eller kärl. Detta blir vattenreservoarer. Det kan stå några dagar men cirkulera vattnet genom att successivt hälla en hink "reservoarvatten" i "akvariet" och fyll sedan tillbaka i hinken med vatten från "akvariet". En hink om dagen kanske. Så håller sig reservoarvattnet fräscht.
Det blir en del meck men borde funka.
Mvh[/quote]
Jo, jag hade ju tänkt använda badkaret, med en pressening eller liknande under, för att minska risken för läckage i badkaret och för att fiskarna ska få det mörkare. Ska ju också ha filter och doppvärmae där i och alla växter.
Det jag undrade var bara hur det fungerar med fiskar i små lådor, som Tri-X 400 föreslog :) trodde inte att det gick