Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Att få bort silicon!?

Arkiverad tråd – read-only.

Hej!

går cilikon att få bort från rutor och botten av karet.
Tänkte om man nån gång sen skulle vilja byta utseende på bakgrund..
ska ju göra en frigolitbakgrund moch undrar om karet blir "förstört" då..
Jag har läst här på Zoopet i forumet att någon har tagit bort det med aceton, men jag tror att det skulle gå bättre att ta bort det mekaniskt dvs. med rakblad. <b>OBS!</b> Använd ett helt nytt vasst rakblad, annars så riskerar du att få repor i glaset[:D]
Ok, men va bra det går altså att ta bort. skönt!
tack Morpheus!
Bli inte besviken om inte allt går bort men jag tror att det mest ska gå bort[:-29]
annar får jag väll gnugga med aceton! =)
Precis. När man tagit bort så mkt cilikon som det går med ett rakblad så är det bara att använda sig av aceton. Funkar hur bra som helst.
=)
härligt! då slipper jag oroa mig om det skulle gå fel med cilikonet! TACK!
När man tar bort "bakgrundssilikonet" är det då risk att man får med sig silikonet som fogar samman glaset?
om bakgrundssilikonet ligger "över" det gamla silikonet så är det nog svårt att inte få med sig det gamla... så du får helt enkelt undvika att silikona över det gamla!
OK, det var det jag misstänkte...
tack för det snabba svaret. =)
Ursprungligen skickat av H.G

Precis. När man tagit bort så mkt cilikon som det går med ett rakblad så är det bara att använda sig av aceton. Funkar hur bra som helst.



Såvitt jag vet tar varken aceton, bensin, eller lacknafta bort härdad silikon... Det enda jag vet som gör det, är speciella silikonlösare (finns bl.a. på Clas Ohlson).

Tillbaka till kategorin












Annons