asiatiska algätare?

#1 - 27 oktober 2004 13:45
Jag har en clownknivfisk och en "stinging catfish" tillsammans med en pleco, men nu skall jag flytta de två första till ett större akvatrium och undrar om det finns nån lämplig asiatisk mal som äter alger osv som blir ganska stor och kan passa med dem? Plecon kommer ju från sydamerika och jag skulle gärna vilja ha en från liknande biotop som de andra två.
#2 - 27 oktober 2004 13:56
Detta kanske inte hjälper dig, men siamesisk algätare kommer från asien, den är dock ingen mal och blir inte så jättestor, dryga decimetern tror jag..men den är rolig att titta på (vill vara i stim) och är duktig på att äta alger.
#3 - 27 oktober 2004 14:12
jo de känner jag till, och borde väl kanske funka men jag tror att efter ett tag blir de nog mat! om du inte smakar illa eller nåt sånt..
men det behöver inte vara malar jag är ute efter, bara nåt som äter alger!
än så länge rör inte clownkniven fiskar < 7 cm, men det blir ändring på det i det större akvariet misstänker jag.
#4 - 28 oktober 2004 08:10
Ursprungligen skickat av kejace

om du inte smakar illa eller nåt sånt..


Nja, hoppas att jag inte smakar allt för illa [;)]











Annons