Är denna tillväxt möjlig?

#1 - 2 september 2002 18:47
Köpte en liten Vallisneria idag, den verkar ha växt 3-5 cm på 4 timmar...
Hade i tropica mastergrow och har 3 lysrör till mitt 160 liters...

bygger mig en frigolitbakgrund!
#2 - 2 september 2002 19:06
Jag tror dig! =)

Jag har aldrig haft någon växt som växt *så* snabbt, förrutom kanske min Limnophila sessiliflora. Jag funderar på att rigga webcamen och köra en bild/minut och se exakt hur snabbt vissa växter växer. Vore ganska coolt och intressant - speciellt i kombination med tester av olika gödningstekniker =)

#3 - 2 september 2002 20:50
<BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
Jag tror dig! =)

Jag har aldrig haft någon växt som växt *så* snabbt, förrutom kanske min Limnophila sessiliflora. Jag funderar på att rigga webcamen och köra en bild/minut och se exakt hur snabbt vissa växter växer. Vore ganska coolt och intressant - speciellt i kombination med tester av olika gödningstekniker =)


<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>
det tog min cabomba 2 dagar att växa 10cm.. när den planterades nådde den halvvägs upp i akvariumet.. nu är den vid ytan.. och jag hra fått ett tiotal "nya" cabombor.. jag har också tropica mastergrow samt 2 lysrör till mitt 110L akvarium så nog växer växterna..

Kezze
#4 - 2 september 2002 21:11
Har samma erfarenhet med vissa av mina växter.
Bla med två Vallisneria sorter, Cabomba caroliniana, Egeria densa mfl.
Och jag häller i "hemmagjord" växtgödning som jag just nu testar lite.
Och den verkar falla ut riktigt bra.
Sen tillsätter jag lite Co2 i vattnet också.

#5 - 2 september 2002 21:29
Totalrensade min Limnophila Sessiflora förra veckan. Från början var det 8 stjälkar nedstuckna i gruset, efter 2 månader såg de ut som fylliga basturis! Plockade ur en välfylld hink med Limnophila.
Nu sparade jag 8 stjälkar som jag planterade och idag när jag gjorde vattenbyte så har de förgrenat sig + vuxit upp till ytan, det ser ut att vara ett 30-tal stänglar...
Får nog sluta med gödning. (TMG och Ferrogan + hemrullade lerkulor ibland)
I och för sig blir kompisens ciklider lika glada varje gång över "grönsakerna" jag ger åt dem.
<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Ulla, med ett 678-liters som väntar på inredning!Vad ska jag befolka den med, TIPS, tack!<img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle>
#6 - 11 september 2002 11:41
Jag tycker det där lilla projektet med webbkameran framför akvariet låter mycket intressant defdac!!! Jag hoppas att vi får se resultatet snart!

/Max

#7 - 11 september 2002 12:07
Jag har gjort några filmer där jag tagit en ruta i minuten, och dom kan ni se här (direkt under nyheterna på förstasidan):
http://www.akvarie.net/defdac/

Tyvärr så gjordes filmerna när koldioxiden var slut så man ser ingen tillväxt alls. Flaskan är inlämnad för påfyllning =)

#8 - 11 september 2002 13:40
jag har en växt som är ca 30 cm hög (jag vet inte vad den heter)
på två veckor har det växt ut 4 st nya röda blad förut hade den bara gröna blad. varje blad växte ut på ca 2-3 dagar.

häftigt va... <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>

<img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_drunk.gif border=0 align=middle>---<font size=1>hej mina kompisar</font id=size1>
#9 - 11 september 2002 13:42
tillägg:

jag använde JBL PRO FLORA

<img src=extra_smilie_aquarium.gif border=0 align=middle><img src=extra_smiley_drunk.gif border=0 align=middle>---<font size=1>hej mina kompisar</font id=size1>
#10 - 14 september 2002 15:46
Visst ser man tillväxt på växterna! Den är inte extrem men visst syns den! Ser fram emot att se fler filmer när du har mer koldioxid hemma! Du kanske ska prova att ha ett längre intervall mellan bilderna, inte så snabbt som en gång i minuten.

Blev plötsligt sugen på att skaffa en webbkamera själv...

/max

#11 - 17 september 2002 19:52
Bra idé! Det som skulle vara *riktigt* spännande vore att ha kameran på 10 minutersintervall under flera dagar, men tyvärr måste jag rigga upp kameran ganska fult/temporärt/instabilt i vardagsrummet så det blir omöjligt.
Men jag kanske kan passa på medans jag är bortrest =)

#12 - 18 september 2002 21:28
*väntar med spänning*


/max












Annons