Är alger beroende av CO2 ?

#1 - 21 april 2005 06:56
Vad händer när det blir brist på CO2 men alla andra näringsämnen finns? Är det är så att algerna precis som växter måste ha CO2 för att växa eller kan algerna skaffa kol på samma sätt som karbonatätarna vattenpest och vallisneria.

Man brukar ju säga att algerna kan ta över om det saknas eller finns för mycket av något/några näringsämnen. Stämmer detta alltså även för CO2?

Om alla övriga näringsämnen finns så har jag förstått att man kan styra tillväxten med ljusmängd och koldioxidhalt (se artikel på hjortgatans). Om man vill ha en måttlig tillväxt och inte behöva rensa växter så ofta, kan man då göda tex pmdd och tmg men begränsa tillgången på ljus och CO2, utan att algerna dyker upp som ett brev på posten?
#2 - 21 april 2005 07:25
Om du vill begränsa växterna och undvika algblommningar har du egentligen bara ett val.....Minska på ljuset. När du minskar ljuset kommer du naturligt att behöva minska den tillsatta mängden av både gödning och co2. Men nivåerna skall vara de samma, minska aldrig på nivåerna.

Algerna kan precis som växter leva på bikarbonat, men dom har en fördel i att dom anpassar sig mycket snabbare till förändrade förutsättningar. DVS, tillfälliga dipp i co2 halt tjänar bara algerna på. Det är därför man inte bör experimentera med mäsk.
MVH
Magnus
#3 - 21 april 2005 08:14
[QUOTE=Tangoman]Vad händer när det blir brist på CO2 men alla andra näringsämnen finns?
[/quote]
Växterna måste skifta över till bikarbonatupptag, något som alger är *mycket* bättre på - speciellt vid starkare ljusstyrkor.



eller kan algerna skaffa kol på samma sätt som karbonatätarna vattenpest och vallisneria.


Exakt. Algers CCM (Carbon Concentrating Mechanism) är fenomenal. Förmodligen för att algers litenhet gör att dom exponerar så extremt stor yta mot vattnet (relativt sin massa), där det finns gott om karbonater.



Man brukar ju säga att algerna kan ta över om det saknas eller finns för mycket av något/några näringsämnen. Stämmer detta alltså även för CO2?


Ja i högre grad vad gäller CO2 än andra näringsämnen. Det är därför de som inte är så intresserade av växter helst bör skaffa duktiga bikarbonatkäkare såsom Vallisneria/Javaormbunke osv.



Om alla övriga näringsämnen finns så har jag förstått att man kan styra tillväxten med ljusmängd och koldioxidhalt (se artikel på hjortgatans).


Man bör absolut *inte* styra tillväxten med CO2-halten. Om man vill styra tillväxthastigheten bör man alltid göra det med ljusmängden.



Om man vill ha en måttlig tillväxt och inte behöva rensa växter så ofta, kan man då göda tex pmdd och tmg men begränsa tillgången på ljus och CO2, utan att algerna dyker upp som ett brev på posten?

Inte med CO2/gödning men med ljusmängden.

Mindre ljusmängd innebär ju mindre sug efter CO2, dvs man ökar CO2-tillgången relativt sett.
#4 - 21 april 2005 09:57
Word :)
MVH
Magnus











Annons