Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Apropå Vattenberedningsmedel

Arkiverad tråd – read-only.

Hej

Har alltid kört aqutan från sera men vid sista bytet blev det en sort som heter aquabon från vitakraft, enl zoot var det likvärdigt.

Vad är skillnaden, jo för fisken ingen men sera utlovar kristallklart vatten och det har vi alltid haft, med vitakraft däremot har vi nu efter endast 5 dagar fått tillbaka dimman i karet och de står inte ngt om kristallklart vatten på burken heller iofs.

Så jag ska gå tillbaka till sera trots att det är dyrare !

Någon som känner igen detta.......och ngt billigare alt till seras...
Mv.Solen
Bra å veta.. brukar köra med Sera så jag vågar nog inte prova nåt annat... Vitakraft verkar vara lite "budget" grejjer, vet en som klagade på ett deras marsvinshö inte var lika bra som nån annan sort..
Eller så kör man utan, det blir mer ekonomiskt :) Vad jag har hört så är iaf vattenvärdena i GBG så bra så det inte behövs.

mvh
Fredrik
Visst blir det billigt utan men jag kör med aqutan pga klorhalten och för att få kristallklart vatten...............så därför blir det den dyrare sera för oss och billigt för dig.
Mv.Solen
Ps vattnet är inte lika bra hos vår kommun som i gtbg

Tillbaka till kategorin












Annons