Ang. bakgrund

#1 - 13 september 2012 18:57
Hej,

Har vid ett tidigare tillfälle gjort en inlägg om att göra en total makeover av ett av mina kar, dvs byta bakgrund, sand, rubbet... är så trött på den "sunkiga looken".. allt ser så smutsigt ut.

Idag kör jag med en BTN-slimline basalt/gnejs och julas bläsersand som buttensubstrat, vilket i mina ögon får en lite intetsägande look.

Jag har funderat lite på om jag skall ta ut allt, sätta en svart bakgrund bakom (typ plansch) och sedan skaffa två lite "ljusare" BTN-moduler och köra ljusare sand... mycket tjockbladiga växter och sten från naturen, typ granit?

Men den egentliga frågan är, hur passar sig basalt/gnejs bakgrunden med ljus sand.. typ vit? kommer detta att se väldigt dumt ut? Vill ha ett lite ljusare kar och ser lite fräschare ut än va de gör idag.

[ATTACH=CONFIG]55867[/ATTACH]
[SIZE=3]Basalt/Gneiss[/SIZE] (karet är inte i ordning innuti) :P

Så jag slipper byta ut bakgrunden, vilket kan bli problem :)

Mitt Malawikar, ljust och fint :D

[ATTACH=CONFIG]55868[/ATTACH]



Kom gärna med era åsikter om detta
#2 - 13 september 2012 22:22
Om du bryter av den stora öppna sandytan med tex sten, rötter och lite växter får du nog lite mer spännande utseende.
#3 - 13 september 2012 22:26
Malawibaljan är ju helt galen :)


Pyttisatan så snyggt!
#4 - 14 september 2012 13:05
Sv: Ang. bakgrund

Malawit var ju fantastiskt
#5 - 14 september 2012 15:00
Tack grabbar, måste faktiskt erkänna att de ser bättre ut i verkligheten ;)

Frågan är bara hur jag kan få den andra baljan lika fin :D
#6 - 14 september 2012 15:02
simpson skrev:
Om du bryter av den stora öppna sandytan med tex sten, rötter och lite växter får du nog lite mer spännande utseende.


Hade inedning där, men flyttat på saker och ting eftersom jag inte vart nöjd :) såg för fjösigt ut innan!
#7 - 8 oktober 2012 20:30
Törs jag fråga vad det är för bakgrund i ditt [COLOR=#333333]Malawikar? [/COLOR][:o]











Annons