Ancistrusyngel?

#1 - 19 september 2007 19:17
Hej,

Är en ren nybörjare på det här med akvarium. Har ett 250 liters med sällskapsfiskar (neontetror, guppy, en black Molly, två sorters pansarmalar) med bland annat 2, vad jag tror är Ancistrusmalar. Döm om min förvåning när jag idag hittade ett tiotal yngel ätandes från Mangroveroten. Jag hoppas att någon kan hjälpa mig med lite svar.

Är det Ancistrus (jag antar det eftersom alla andra verkar så svåra :) )? De är mörkbruna med ljusbruna prickar, spröt på huvudet, och med två små ljusgula fläckar på svansfenan.

Bör jag flytta dem till mitt lilla 60 liters?


Tacksam för hjälp

/Anders
#2 - 19 september 2007 19:25
hej va kul med yngel!
nej du kan låta dom gå kvar i det sora akvariet fins ingen andledning och flyttta dom
#3 - 19 september 2007 19:27
Det låter som Ancistrus. Grattis till ynglena förresten och lycka till ;)!
#4 - 19 september 2007 19:42
Grattis.. :) Får jag fråga hur din inredning ser ut?
Jag vill oxå få yngel. :)
#5 - 19 september 2007 19:52
grattis. visst är de söta de små ynglen . jag har två kullar yngel , så det är nog sammanlagt ca 50 st.
#6 - 19 september 2007 20:06
Grattis :) jag hoppas snart få en kull yngel också första leken blev det ägg men de försvann efter några dagar så nu väntar jag på ny lek.
#7 - 19 september 2007 20:13
Inredning

Jenny054 skrev:
Grattis.. :) Får jag fråga hur din inredning ser ut?

Jag vill oxå få yngel. :)


Som nybörjare så är jag rädd att jag inte har så mycket att erbjuda i råd om detta. :rolleyes:

Jag har en ganska stor Mangroverot i akvariet. Jag tror att de har använt den som "uppfödningsplats" för den har ju lite naturliga hålor. Jag har också en grotta gjord av platta stenar jag hittade nere vid stranden (jag kokade dom).

Annars är (skam och säga) plantorna ganska "algiga" (och roten också), jag försöker byta vatten då och då (gjorde ett större vattenbyte för ett antal veckor sedan vilket jag har förstått kan sätta igång parning) och kollar det ganska noga, har ganska bra snurr på vattnet (större pump än nödvändigt som jag kör på lägre fart).

Jag återkommer om jag lyckas skicka med en bild på akvariet eller föräldern framöver, jag förstår varken akvarier, forumet eller min kamera är jag rädd. :confused:
#8 - 19 september 2007 20:42
Ser fram emot bilder på framtidda yngel :D;)











Annons