Ancistrus med ljus fläck

#1 - 4 december 2005 19:23
Min ena Ancistrus har en ganska så stor ljus fläck på ryggen, precis bakom ögonen. Den har har denna ett par dagar men betett sig helt normalt men nu idag verkar den slö och inte alls så skygg som den brukar. Tips på vad detta kan vara är välkomna! Mina två Ancistrusar är mig så kära och jag vill inte mista någon av dem :(
#2 - 4 december 2005 19:33
Kanske svamp?
#3 - 4 december 2005 20:25
Lite svårt att se. Min ancistrus har ibland en del såna vita områden. När han blir lite oroad kan det synas. Jag tror inte att det är nåt farligt, om det är samma som min har vill säga.
#4 - 4 december 2005 20:32
Japp, hålle med Svea, mina Ancistrusar visar oxå upp liknande färgskiftningar, speciellt när dom blir oroade eller bara är på dåligt humör.
#5 - 4 december 2005 20:35
När mina förra ancistrusar växte upp fick även dem sådana ljusa fläckar.
#6 - 4 december 2005 20:40
Samtidigt brukar dom "vifta" med gälarna vid sidorna. Ser ut som små borstar, dom ser väldigt farliga ut då!
#7 - 4 december 2005 21:15
Jag har två ancistrus som "slåss" lite ibland och jagar varann.
Dom har oxå dessa fläckar men det försvinner lika fort.

Jag förmodar att det kommer av stress eller oro som det nämns tidgare.
(när de jagar varann eller små slåss - de har aldrig skadat varann)
Bra att veta att det är fler som har det, så det kanske inte är någe farligt
#8 - 4 december 2005 21:42
En av mina ancistrusar får också dessa fläckar på sig ibland men för han så kommer det och går som sakt.. ena timmen kan han ha sig dessa fläckar och den andra timmen så syns de inte.
När han gömmer sig i mörkret så brukar han återgå till "normalt färg läge"
#9 - 4 december 2005 22:16
Det låter som jag inte behöver oroa mig då, skönt! :) Tack för alla svar!
#10 - 9 december 2005 09:11
Nej det är inget farligt . Ibland får mina sånna ljusa fläckar när dom är lite irriterade med fläckarna försvinner lika snabbt igen .











Annons