@saltbiff
Bra beskrivet! :)
Mina rufflar dock runt lite mer, kan pågå nån timme.
Till slut brukar hanen tröttna på allt foreplay och jagar in hon i grottan. :D
Sen rör min hona inte ynglena heller (har aldrig haft någon hona som gjort det, tur kanske?), utan delar snällt med sig av både grönsak o tabs.
Kul att du gillade beskrivningen :p
Ja mina rufflar på en stund också kan jag säga..har två honor, en gul å en brun.. Den bruna är mer erfaren å leken är oftast över på nån timme,men det andra gula tröghuvudet fattar nog inte riktigt hur hon ska göra,hon är ung och de kan hålla på i dagar!! och ändå blir det inga gula ungar! buhuu
Det beror med största säkerhet på den gula unga honan, det verkar som att hon inte ger rätt signal till hanen, hon lägger rommen men hanen befruktar inte, så rommen luckras upp och försvinner efter några dagar :(
Nja, jag håller med dig att honan inte rör ungarna när de börjar bli stora, det jag menar är när min hane lekte bakom pumpen, då såg jag hur ungarna halkade ner på glaset och in i munnen på mamman! men det var när de var precis nykläckta och hade stora gula magar (gulesäck).