Danmark Norge Sverige Danmark Norge Sverige

Alternativ til ldammduk?

Arkiverad tråd – read-only.

Wiho, nu har typ hälften av snön smält bort så nu ser man faktiskt dammbygget ^^
VÅRKÄNSLOR.

Iaf: jag är rätt så förtjust i det faktum att typ 40-60% av dammens form utgörs av uppsprängt berg, och är inte så glad i tanken på att dra dammduk över detta.
Vad jag märkt så är det huvudsakligen 3-4 sprickor som tömmer dammen, och några mindre.
SÅ jag undrar om det finns nått, typ cement eller dylikt, som man kan dra över hela botten och i sprickorna, så att det inte dräneras?
Eller måste jag täcka hela skiten med dammduk?
Tycker det ser fasansfullt snyggt ut med berget alltså, mycket mer naturligt kan man inte få det! ^^

[ATTACH=CONFIG]41411[/ATTACH]
ska kika på det om ingen annan hinner före, finns ett material man blandar i cement för att det ska bli vattentät.
se vad den heter, tror det va med på nått hemmsnickarprogramm med.
åh, skulle vara awesome! :)
är nog inte så populärt :)
Finbetong skulle kunna funka, annars ta och maila dessa http://www.brukspecialisten.se/ om dom inte har hemma så bör dom kunna ordna, alternativt ta hem från ett bruk.
Fin betong är vettenbeständig, vilket kanske kan vara acceptabelt om du inte har en jätteavrinning, vattenfast betong brinner fort och är svårt att få bort, hållfastheten är högre än vanlig betong.
tack som fan! :D
Ska ta o mejla dom direkt ^^,
ska försöka hålla budget lite.
Fått tag i en skitbra pump med filtreringssystem av en äldre gentleman för 1700spänn, så jag ska försöka hålla kostnaden för dammduk eller cement eller vad det nu blir till max 1300spänn.
Tveksamt om det kommer hållas men man måste ju försöka! ^^
lite OT men: Skulle väderålar funka i damm? det är ju bara över sommarn.
roosterboy skrev:
lite OT men: Skulle väderålar funka i damm? det är ju bara över sommarn.


Hrrm, ålar är väl ökända smitare? :p
Hrrm, ålar är väl ökända smitare? :p


sant, men jag känner att om dom har 5x3 meters busyta, å kanske dom inte känner behovet att smita? ^^
Jag ror de smiter ändå, det är inte en slump att de vandrar in till de flesta närliggande vattendrag från ålsjöar. ;)
haha, damnit! ;D
Tjena! glöm inte att du måste blanda i frosthärdare i bruket, annars kommer det att spricka vid minus grader. // MVH Anna
Jag har bland mycket annat i mitt brokiga liv tätat sprickor i berg. Men då var det tunnlar. För att undvika typ Rhoca-Gil använde vi cement mjölk av vanlig hederlig portland cement. Det är dock lite trixigare att fixa sprickor uppifrån eller ännu värre från sidan, då vi borrade och tryckte i cementen med mellan 30-50 bars tryck.
Jag skulle blanda riktigt blaskig cement och försöka hälla i sprickorna. Du kanske måste täta med lite med trasor etc. och ha bra tålamod. Se framför allt till att köra relativt små satser men många.
Har du någon bild där man ser sprickorna?

Tillbaka till kategorin












Annons