Arkiverad tråd – read-only.
Info om denna tuffa firre, jag vill ha en som passar till ett 500L och +
Helst en som inte blir allt för stor, 20-30cm skulle vara optimalt
ni som insatta får gärna rekomendera något samt väldigt gärna sätta upp länk med bilder och info.
Ps helst en som inte tar fiskar över 8-10cm
Den du rekomenderar, funkar den ihop med malar, praktbotier, silverhajar, eldstjärt, chitala ornata, blackghost mm ??
Peace n Luv !
Har du bråttom eller ?
Är det en Lepisosteus du kallar aligatorgädda ? isf är ditt akvarium för litet men det finns tetror som är gäddliknande tex boulengerella maculata
http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=420
eller Ctenolucius beani
http://filaman.ifm-geomar.de/Summary/SpeciesSummary.php?id=27221
Alla "gars" (lepisosteus/atractosteus) eller som du kallar det alligatorgäddor, blir mycket stora. De minsta blir runt metern, och de största 2-3 meter långa.
tyvärr..
men kika på de förslag Ray gav dig.
Ska det finnas någon typ av gädd-gurami? ja såg en på akvarielagret en gång för ett tag sedan.. någon som har info? kanske erfarenheteter?
Luciocephalus! riktigt coola, men inte så stora.
Ray e dem där rovfiskar då ?
The dude Den där var riktigt riktigt fin faktiskt, hur stor blir den? vad käkar den? info ?
Mvh Amaro
Ray e dem där rovfiskar då ?
Mvh Amaro
Helt klart rovfirrara ;) jag har haft hujeta själv... kan (nästan) ta byten lika stora som den själv.
Ray e dem där rovfiskar då ?
The dude Den där var riktigt riktigt fin faktiskt, hur stor blir den? vad käkar den? info ?
Mvh Amaro
Ja det är rovfiskar :)
Det finns minst två arter Luciocephalus ,de blir ca 20cm och är käsliga och kräsna när det gäller mat , lite sega är de också så de kommer att svälta ihjäl i ditt kar då du har snabba fiskar .