Alger på rutan... Hmm

#1 - 21 februari 2011 20:19
Hej. Har upptäckt att jag har gröna alger i mitt 112 liters kar. algerna sitter som runda prickar och går inte att ta bort med algmagneten. Har även sätt att det sitter i några repor som finns på insidan av akvariets framruta.

Vad är detta för alger, hur kommer dem till och hur får jag bort dom? :confused:

Tacksam för svar! :)
#2 - 21 februari 2011 20:22
Dom tar man lätt bort med ett rakblad eller en disksvamp, en oanvänd och det skall vara den med vitt på.

Om jag inte lärt mig fel så kallas dessa prickalger och sitter som tusan.
#3 - 21 februari 2011 20:25
Okej! Tack för ett snabbt svar! Då ska jag fixa det imorgon! :)
#4 - 21 februari 2011 20:30
Om du kör med rakblad så var försiktig så att du inte har nåt grus eller liknade för då repar du rutan, jag kör med svampen och tar det försiktigt.
#5 - 21 februari 2011 20:37
Läste här på zoopet att folk använder isskrapor...
#6 - 21 februari 2011 20:40
chrippe skrev:
Läste här på zoopet att folk använder isskrapor...


Det funkar bra med, har testa men föredrar svampen.

Men testa själv vad som passar dig, smaken är som baken;):)
#7 - 21 februari 2011 20:42
Mm Börjar med svamp! Men vad menar du med vitt på svampen?
#8 - 21 februari 2011 20:46
Om man köper en sån där packe med kökssvampar på Ica eller likande så brukar det alltid finnas hälften med grönt rivit och hälften med vitt rivigt.


hittade en bild:

http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=152355928
#9 - 21 februari 2011 20:49
Ahaa! :D
#10 - 21 februari 2011 21:16
Isskrapa går snabbt men med risk att få sandkorn mellan glas och skrapa och sen funkar dom bara bra som nya och vassa.
Rakblad är långsammare men man behöver inte va rädd för sandkorn, mera att man repar rutan med ett hörn eller råkar skära loss lite silikon.
Svampen går halvfort men håller längre än en isskrapa och även där risk att få in sand som repar om man är oförsiktig ;)
Personligen håller jag mig till isskrapor.
#11 - 21 februari 2011 21:21
hålelr mig personligen till svampar, rakblad o magneter. ( har ingen bil så har aldrig haft en isskrapa i min egendom, +att jag tycker rakblad är bättre.)

kreditkort ska visst funka med.
#12 - 21 februari 2011 22:07
En ny isskrapa på jula kostar 5kr och det behöver man ingen bil för att kosta på sitt kar ;)

kreditkort är nog lite för mjuka om man har hårt sittande alger och har man haft dom några år så är dom nog inte så vassa längre.
men i övrigt är det ju bara en smaksak vad man vill ha.
#13 - 21 februari 2011 22:22
PiaJo skrev:
Om man köper en sån där packe med kökssvampar på Ica eller likande så brukar det alltid finnas hälften med grönt rivit och hälften med vitt rivigt.





hittade en bild:



http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=152355928

Jag satte upp garderobsskjutdörrar med spegel nyligen. Då stod det så här i skötselanvisningen från Elfa:

[SIZE=2]"[FONT=UniversLT-Bold][FONT=UniversLT-Bold]Rengöringstips för spegel[/FONT][/FONT][/SIZE]
[LEFT][SIZE=2][FONT=UniversLT-Light][FONT=UniversLT-Light]Om du får smuts eller fläckar på spegelytan använd först fönsterputs. Om detta inte hjälper [/FONT][/FONT][FONT=UniversLT-Light][FONT=UniversLT-Light]kan du använda ett rakblad eller stålull av typ ”Svinto”. (Obs! Endast stålull ej Scotch brite [/FONT][/FONT][FONT=UniversLT-Light][FONT=UniversLT-Light]eller liknande) [/FONT][/FONT][/SIZE]
[FONT=UniversLT-Light][FONT=UniversLT-Light][SIZE=2]Glaset blir inte repat varken av rakblad eller av stålull!"[/SIZE][/FONT][/FONT][/LEFT]

[SIZE=2][FONT=UniversLT-Light][SIZE=2][FONT=UniversLT-Light]Tydligen kan den där hårda delen på "plastsvampen" repa glas, vilket inte rakblad eller stålull gör.[/FONT][/SIZE]

Fönsterputs eller Svinto är nog inte så lämpligt i ett glasakvarium, men rakblad verkar säkrare än Scotch brite och liknande!
[/FONT][/SIZE]
Bilagor:
#14 - 21 februari 2011 22:24
ja därför man ska ta den vita svampen o inte den gröna. den vita är till för glas etc.
#15 - 22 februari 2011 07:37
Den gröna svampen repar, den kan man ha till katruller mm..den vita ska inte repa..
Angående rakblad, så var det nog den tabben jag gjorde på mitt 375 liters....började läcka i hörnet ...förmodligen hade rakbladet kommit åt silikonet...!!

Rakblad är bra och vasst, men det är inte värt det... =)
#16 - 22 februari 2011 07:43
Kreditkort går alldeles utmärkt, smidigare än isskrapa och repar inte glaset som rakblad kan göra.
#17 - 22 februari 2011 15:24
Använder bara isskrapan och tycker den fungerar perfekt. Har blivit allergisk mot allt som har med magnetskrapa att göra det det nästan alltid slutar med repor. Inte det att man själv gör det för man begriper bättre än att köra ner den i sanden men kommer det hem vänner till en (i synnerhet småbarn) så verkar alltid det stora nöjet vara att ta dessa förbaskade magneter och repa rutorna.











Annons