Algätare passande till 100l?

#1 - 14 maj 2016 11:09
Hej! Skulle vilja ha lite tips på vilka/vilken algätare som skulle passa i ett litet akvarium på 100l? De enda andra fiskar jag har i det är platys. Antar att siamesiska algätare vill ha större yta? Min botten är bara 74x35cm. Har haft ansistrus-mal innan och tycker det är en rolig fisk.. men ändå lite nyfiken på vad det finns för andra alternativ.
Kjell Fohrman
Administrator
#2 - 14 maj 2016 11:48
Otocinclus och Amanoräkor
#3 - 15 maj 2016 17:32
Otocinclus var söta - de vill jag gärna testa. Tack för tips!! Hittade mer info om dem på denna sidan http://www.otocinclus.com/newoto.html .. det står att de fångas vilda och förgiftas för att bli lättare att fånga in och att de är en av orsakerna till att de ofta dör när man tar hem dem [:O] Gäller det även fiskar man köper i en svensk zooaffär???

Ska kolla in räkorna också...men njaaa... tycker de verkar lite läskiga [:o]
#4 - 15 maj 2016 17:58
Kan ha körsbärsräkor också. De är mindre och färgglada och de vuxna bör vara för stora för att bli platy-mat.
Kjell Fohrman
Administrator
#5 - 15 maj 2016 18:54
[QUOTE=AquaGold;n2355942]Otocinclus var söta - de vill jag gärna testa. Tack för tips!! Hittade mer info om dem på denna sidan http://www.otocinclus.com/newoto.html .. det står att de fångas vilda och förgiftas för att bli lättare att fånga in och att de är en av orsakerna till att de ofta dör när man tar hem dem [:O] Gäller det även fiskar man köper i en svensk zooaffär???][/QUOTE]
Dom är något känsliga just för att de nästan bara äter grönt. Att de skulle fångas med gift är struntprat.












Annons